چ٫ اردیبهشت ۵ام, ۱۴۰۳

شکیل ترین ورزشگاه های جهان

کدام یک از ما ورزشگاه ماراکانا برزیل، یا نوکمپ بارسلونا، آلیانس آره نا جواهر جام جهانی ۲۰۰۶ و یا ورزشگاه لانه پرنده چین را نمی شناسد؟

این ورزشگاه ها بی نیاز از تعریف هستند و بازیهای زیادی در آنها برگزار شده است. چنین ورزشگاه های اوج معماری به شماری می آیند و زبده ترین مهندسان جهان آنها را طراحی کرده است اما ورزشگاه های زیادی وجود دارند که در نهایت شکیلی و زیبایی هستند این درحالی است که کمتر کسی از ما درباره آنها شنیده است. 

۱ –ورزشگاه کاوهسونگ تایوان

این ورزشگاه به نمای بیرونی بسیار زیبایش شهر است و یک ژاپنی آن را طراحی کرده و به اژدها اشاره دارد.

۲ – ورزشگاه ملک عبدالله عربستان

این ورزشگاه در شهر ورزشی ملک عبدالله در جده قرار دارد و در سال ۲۰۱۴ رسما افتتاح شد. ورزشگاه ملک عبدالله زیبایی خیره کننده ای دارد و یکی از بهترین ورزشگاه های است که در خاورمیانه وجود دارد. این ورزشگاه در عربستان به جواهر تابان مشهور است و زیبایی خاصی به شهر جده داده است.

۳ – ورزشگاه ترک آره نا ترکیه

این ورزشگاه متعلق به تیم قونیا اسپور ترکیه است و بازیهای این تیم در چنین ورزشگاه شکیلی برگزار می شود. ترک آره نا در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد. نمای خارجی آن بسیار چشم نواز است و به نمادهای تاریخی شهر قونیه اشاره می کند که یکی از بزرگترین شاعران جهان را در آنجا دفن شده است. در شب این ورزشگاه با رقص های محلی این شهر تاریخی ترکیه روشن می شود و صحنه های بی بدیلی را خلق می کند.

۴ –ورزشگاه بنیاد کار ازبکستان

این ورزشگاه متعلق به تیم بنیاد کار است که مشهورترین تیم ازبکستانی به شمار می آید و در سال ۲۰۱۲ رسما افتتاح شد. قرار بود که بازیهای پایانی جام جهانی زیر ۲۰ سال زنان در این ورزشگاه برگزار بشود اما در نهایت فیفا میزبانی این بازیها را به ژاپن داد. این ورزشگاه به نورپراکنی بسیار زیبایش در شب شهره است و زیبای خاصی به شهر می دهد.

۵ – لونگانگ چین

این ورزشگاه در شهر شین جن در استان گوانگدونگ چین وجود دارد و یکی از ورزشگاه های میزبان بازیهای دانشجویی در سال ۲۰۱۱ بود. ظرفیت این ورزشگاه ۶۰ هزار نفر است و متعلق به تیم شین جن وینگبینگ در لیگ دسته دوم چین است.

۶ – بوریسوف آره نا بلاروس

هر چند این ورزشگاه بسیار کوچک است و تنها ظرفیت ۱۳ هزار تماشاگر را دارد اما نمای خارجی آن بسیار پرابهت است و یکی از شاهکارهای معماری در کشور بلاروس است. بازیهای تیم باته بوریسوف و تیم ملی فوتبال بلاروس در این ورزشگاه برگزار می شود.

۷ – پی جی إی آره نا لهستان

این ورزشگاه به صندلی های زرد رنگ و نمای طلای رنگ خارجی اش شهر است. این ورزشگاه یکی از ورزشگاه های بود که بازیهای جام ملت های اروپا ۲۰۱۲ در آنجا برگزار می شد. هر چند صندلی های این ورزشگاه با رنگ زیبای زرد تزیین شده است اما مسئولان این ورزشگاه اجازه نمی دهند که موز را که نماد نژآد پرستی است به داخل ورزشگاه ببرند. البته این قانون با درخواست تماشاگران و بازیکنان برداشته شد.

۸ – أوتکریتیی آره نا روسیه

این ورزشگاه یکی از میزبان های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه خواهد بود. قرار است که بازی افتتاحیه جام جهانی در این ورزشگاه برگزار شد. این ورزشگاه متعلق به تیم اسپارتاک مسکو روسیه است و نمای بسیار زیبایی دارد.

۹ – اویت بنک دوم ژاپن

این ورزشگاه بسیار زیبا دستاورد معماران بزرگ ژاپنی است و در جزیره بسیار زیبای کیوشو ژاپن قراردارد. این ورزشگاه قبه بسیار زیبایی دارد و سه بازی از جام جهانی ۲۰۰۲ در آنجا برگزار شد.

۱۰ – ورزشگاه آفرو پرتغال

این ورزشگاه با توجه به رنگ های متنوعی که از خود بیرون می دهد برای برگزاری جشن های خاص بسیار مناسب است. ورزشگاه آفرو پرتغال نمای خارجی زیبایی دارد و صندلی های آن نیز به بهترین شکل قرار داد شده اند. این ورزشگاه برای میزبانی جام ملت های اروپا ۲۰۰۴ ساخته شد و الان ورزشگاه رسمی تیم پیرامار پرتغال است.

۱۱ – ورزشگاه مارینا بای سنگاپور

با نگاهی گذار به این ورزشگاه مات و مبهوت خواهی شد.این ورزشگاه ظرفیت ۳۰ هزار نفر را دارد. بازیهای زیادی در این ورزشگاه برگزار نشده است. می توان گفت که بازیهای المپیک جوانان در سال ۲۰۱۱ مهم ترین رقابتی است که در این ورزشگاه بسیار زیبا برگزار شد است.

۱۲ –ورزشگاه مونترئال کانادا

این ورزشگاه بسیار زیبا بعضی از دیدارهای جام جهانی زنان که الان در کانادا در حال برگزاری است را میزبانی کرده است. این ورزشگاه برای میزبانی المپیاد ۱۹۷۶ ساخته شد. این ورزشگاه سقف بسته و برج نوری بسیار زیبایی دارد که در فرانسه ساخته شده است.

۱۳ – قادر هاس ترکیه

این ورزشگاه در شهر قیصری ترکیه قرار دارد و یکی از میزبان های جام جهانی زیر ۲۰ سال در سال ۲۰۱۳ بود. نمای خارجی این ورزشگاه هم بسیار زیبا است و یکی از شاهکارهای معماری به شمار می آید.

۱۴ – ورزشگاه کالانگ سنگاپور

این ورزشگاه در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد. ورزشگاه کالانگ سنگاپور که همان ورزشگاه ملی این کشور است که در سال ۲۰۱۰ تخریب شد نخستین ورزشگاهی در جهان است که برای میزبان فوتبال،راگبی،کریکت و دومیدانی ساخته شد. جدیدترین فن آوریها در این ورزشگاه به کار رفته است و یکی از زیباترین ورزشگاه های جهان است.

۱۵ – ورزشگاه هزاع بن زاید امارات

این ورزشگاه تحفه ورزشگاه های اماراتی به شمار می آید که برای جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ در نظر گرفته شده است. این ورزشگاه نورهای بسیار زیبایی را از خود بروز می دهد و مختص به تیم العین امارات است.

۱۶ – ورزشگاه بزرگ متروپل فرانسه

ورزشگاه اختصاصی تیم لیل به شمار می آید و در سال ۲۰۱۲ افتتاح شد. این ورزشگاه یکی از میزبانهای جام ملت های اروپا ۲۰۱۶ خواهد بود. جدید ترین تکنولوژیها در این ورزشگاه به کار برده شده است. احتمال تغییر زمین در این ورزشگاه وجود دارد و رقابت های تنیس نیز در آن برگزار می شود.

۱۷ – ورزشگاه ملبورن استرالیا

بازی افتتاحیه جام ملت های آسیا در سال ۲۰۱۵ در این ورزشگاه برگزار شد. این ورزشگاه دوست طبیعت به شمار می آید و نمای آن بسیار زیبا و چشم نواز است. ورزشگاه ملبورن ورزشگاه اختصاصی تیم ملبورن است که در لیگ حرفه ای استرالیا بازی می کند.

۱۸ – گیلامکو آره نا بلژیک

نمی توان از این فهرست بلند بالا سخن به میان آورد اما نامی از این ورزشگاه زیبا نبرد. این ورزشگاه نمای زیبایی دارد و در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد.

۱۹ – فریندز آره نا سوئد

سوئدیها ساخت این ورزشگاه را در سال ۲۰۰۹ شروع کردند و در شمال استوکهولم  قرار دارد. این ورزشگاه سه سال پیش افتتاح شد. سقف زیبای ورزشگاه فریندز قابل جمع شدن است و یکی از بزرگترین ورزشگاه های در بین کشورهای اسکاندیناوی است.

۲۰ – اومنی لایف مکزیک

چهارمین ورزشگاه بزرگ در مکزیک به شمار می آید و متعلق به تیم چیواس گوادالارخا مکزیک است. این ورزشگاه در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد. در ابتدا زمین این ورزشگاه مصنوعی بود که بعد از اعتراض بازیکنان به طبیعی تغییر یافت. نمای خارجی این ورزشگاه نیز بسیار زیباست و جذابیت خاصی به آن داده است.

۲۱ – موزیس ماپیدا آفریقا جنوبی

این ورزشگاه یکی از نمادهای ضد نژاد پرستی در آفریقا به شمار می آید. بعضی از بازیهای جام جهانی ۲۰۱۰ در این ورزشگاه برگزار شد. این ورزشگاه قوس بسیار زیبایی دارد و به پایان دوران نژآد پرستی در آفریقا اشاره دارد.

۲۲ – ورزشگاه براگا پرتغال

یکی از ورزشگاه های میزبان جام ملت های اروپا ۲۰۰۴ بود. بازیهای تیم اسپورتینگ براگا پرتغال در این ورزشگاه برگزار می شود. مناظر طبیعی چشم نوازی در اطراف این ورزشگاه وجود دارد که زیبایی خاصی به آن داده اند.

۲۳ – سابورو دوم ژاپن

این ورزشگاه میزبانی سه بازی از بازیهای جام جهانی ۲۰۰۲ را برعهده داشت. بازیهای بیسبال در این ورزشگاه برگزار می شود و زمین آن قابل تغییر است و بازیهای فوتبال نیز در آن برگزار می شود.

۲۴ – ورزشگاه زاید امارات

یکی دیگر از ورزشگاه های زیبای کشور امارات به شمار می آید که بازیهای مهم جام ملت های آسیا در سال ۱۹۹۶ در آنجا برگزار شد. این ورزشگاه میزبانی رقابت های مهم دیگر چون جام جهانی ۲۰۰۳، جام جهانی باشگاهی در سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ را برعهده گرفته است و در سال ۱۹۸۰ افتتاح شد اما در سال ۲۰۰۹ نوسازی شد.

 

درباره نویسنده