رسول میرباقری در نطق میان دستور نوزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به طرح آشتی مردم و مدیران با افت تاریخی اصفهان اظهار کرد: اصفهان یکی از مقاصد گردشگری شناخته شده جهان است. این شهرموزه دستاوردهای ارزشمند دوره‌های تاریخی را به صورت ملموس به نمایش گذاشته است که بارزترین نمود شاخص قدمت این شهر ۱۷۰۰ هکتار بافت تاریخی است.

وی افزود: فرسودگی بافت‌های تاریخی، این مناطق را از ابعاد مختلف دچار نارسایی کرده که این مشکلات عوامل مهمی برای دفع جمعیت بومی و جذب جمعیت غیربومی است، همچنین به تدریج فعالیت‌های دیرپا را از بین می‌برد، افت منزلت اجتماعی را موجب می‌شود و نابسمانی و زوال اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: از نقاط ضعف بافت تاریخی می‌توان به ضعف مالی ساکنان برای بازآفرینی محل زندگی خود، فقدان سیاست‌های تشویقی و عدم پایبندی شهرداری به نوسازی محدوده، فرسودگی اغلب بناها و شبکه‌های تأسیسات شهری، کمبود یا فقدان کاربری‌های عمومی نسبت به مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری و طرح‌های توسعه شهری و رکود فعالیت‌های ساخت و ساز در این منطقه اشاره کرد.

وی افزود: ظرفیت ورود فرهنگ‌دوستان و گردشگران به این مناطق، گرایش تدریجی سرمایه‌گذاران، وجود دستگاه‌های متولی و شرح وظایف مختص محدوده بافت فرسوده نیز از نقاط قوت این مناطق است که باید مورد توجه قرار گیرد.

میرباقری در بیان راهکارهایی برای حفظ و بهبود کاربری بافت‌های تاریخی شهر اصفهان خاطرنشان کرد:  تقویت تعلق خاطر ساکنان، تامین امکانات رفاهی، روی آوردن مسئولان برای زندگی در چنین بافت‌هایی، اقبال مراکز و ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی به استقرار در بافت تاریخی، ارائه تسهیلات برای سکونت در این بافت و شناسایی و تشویق عملکرد برخی از مدیران در بافت تاریخی و تربیت و معرفی طراحان و مجریان مبتکر از راهکارهایی است که برای حل مشکلات بافت‌های تاریخی و مورد توجه قرار دادن آن می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

برنا