۱۰ نکته کلیدی در بازسازی منزل مسکونی

وقتی تصمیم به بازسازی منزل مسکونی خود می کنید احتمالا می خواهید خانه شما زیبا تر و راحت تر از قبل باشد. برای این کار نیز باید ایده و برنامه ریزی داشته باشید و بازسازی خانه را همانند یک پروژه ای ببینید که قرار است تحت نظر شما اجرا شود. برای این کار می توانید از معماران خبره کمک بگیرید که با نقشه کشی ساختمان نیز آشنا هستند، پیمان کاران و شرکت های کوچک معماری نیز می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. اما اگر می خواهید در هزینه هایتان صرفه‎ جویی کنید و بازسازی خانه شما شامل خراب کردن دیوار ها و جا به جایی اتاق ها و به طور کلی تغییر پلن ساختمان نمی شود، می توانید ایده های بازسازی خانه را خودتان ارائه کنید و فقط در بخش اجرایی از بقیه تیم ها کمک بگیرید.برخی از نکاتی که دربازسازی منزل مسکونی باید مورد توجه قرار گیرد شامل موارد زیر می شود.

بازسازی منزل مسکونی خود را چطور انجام دهیم؟

 1. بودجه را مشخص کنید
  پیش از اینکه بخواهید شروع به بازسازی منزل مسکونی کنید باید بودجه ای را برای آن مشخص کنید. با این بودجه می توانید برنامه ریزی بهتری برای تغییراتی که می خواهید اعمال کنید داشته باشید. شاید مجبور باشید از برخی تغییرات چشم پوشی کنید یا برای خرید ابزار مورد علاقه تان تحقیقات بیشتری انجام دهید تا بتوانید آن ها را با بهترین قیمت تهیه کنید. بودجه شما شامل خرید ابزار و وسایل مورد نیاز برای بازسازی خانه و دستمزد و حق الزحمه تیمی که این کار را بعهده می گیرد می شود.
 2. تحقیق کنید
  وقتی بودجه را مشخص کردید باید تحقیق را آغاز کنید. از انتخاب کفپوش گرفته تا رنگ دیوار ها و انتخاب تیم های مختلف برای ارائه خدمات بازسازی خانه. حتی تحقیق کردن می تواند برایتان مشخص کنید آیا خودتان می توانید بخشی از کارها را انجام دهید تا بتوانید در هزینه هایتان صرفه جویی کنید. بعنوان مثال شاید بتوانید دیوارها را خودتان رنگ بزنید در این صورت دستمزد شخصی که این کار را انجام می دهد به کار دیگری اختصاص خواهد یافت. همه این ها به بودجه بندی اولیه و زمان بندی شما برای انجام کار بازسازی منزل مسکونی بستگی دارد. تحقیق ممکن است ماه ها طول بکشد، از این مرحله بدون توجه نگذرید.
 3. به درب ها و رنگشان توجه کنید
  حالا به بازسازی فضای داخلی خانه می رسیم. این یعنی شما بودجه را مشخص کرده اید و تحقیقاتتان را انجام داده اید و به زیبا سازی خانه تان رسیده اید. یکی از اولین عناصری که در خانه جلب توجه می کند درها هستند. شاید قادر نباشید درب ورود خانه را به طور کلی عوض کنید اما رنگ کردن آن می تواند تغییر بسیار چشمگیری در ورودی خانه تان ایجاد کند. درب ها همچنین به روی نور اتاق ها نیز تاثیرگذارند. بنابراین می توانید از آن ها کمک بگیرید تا نور اتاقی را کمتر یا بیشتر کنید. یک تکنیک طراحی داخلی خانه این است که در صورتیکه یک اتاقی تاریک باشد از رنگی که برای دیوارها انتخاب شده با ۵۰ درصد روشن تر برای درب ها و سقف استفاده می شود. رنگ می تواند به فضا غلبه کند بنابراین باید در انتخاب آن نیز دقت بالایی داشته باشید.برخی مواقع انتخاب رنگی متضاد برای درب ها نیز می تواند در نمای خانه تاثیرگذار باشد. بخصوص برای مواقعی که از رنگ های خنثی یا یکدست سفید برای دیوارها استفاده شده باشد. انتخاب یک رنگ چشمگیر برای درب می تواند چشم انداز زیبایی در خانه ایجاد کند.
 4. به رنگ ها و تاثیرشان در نور توجه کنید
  همانطور که پیش تر اشاره شد رنگ ها در نورپردازی خانه تاثیرگذار هستند و یکی از اولین کارهایی که در بازسازی منزل مسکونی انجام می گیرد تغییر رنگ دیوارها است. برخی افراد دوست دارند از رنگ های متنوعی برای رنگ آمیزی دیوار ها استفاده کنند. در صورتیکه بودجه کافی دارید می توانید از ترکیب رنگ های متنوع استفاده کنید و رنگی شاد و زیبا برای دیوارها انتخاب کنید. اگر بودجه شما برای انتخاب چند رنگ کم است، می توانید از دکوراسیون کلاسیک سفید و مشکی پیروی کنید تا بتوانید همه چیز را با این دو رنگ هماهنگ سازید.رنگ سفید مناسب برای آشپزخانه | تهران دیزاین سنتر
 5. اتاق های کوچک را بزرگتر کنید
  حتما نیاز نیست دیواری خراب شود تا بخواهید فضایی را بزرگتر کنید. در برخی مواقع در بازسازی خانه نمی توانید چنین تغییراتی اعمال کنید. اما برای بزرگتر نشان دادن اتاق ها با هزینه پایین و به زیبایی تمام ، می توانید از آینه استفاده کنید. آینه نور فضا را منعکس کرده و با ایجاد یک تصویر تکراری از اتاق ، آن را بزرگتر از چیزی که است نمایش می دهد.استفاده ار آینه برای ایجاد خطای دید | تهران دیزاین سنتر
 6. آشپزخانه و کابینت ها را بازسازی کنید
  یکی از فضا هایی که در بازسازی منزل مسکونی قدرت مانور بسیاری دارد آشپزخانه است. از تغییر کفپوش و کابینت و آشپزخونه گرفته تا انتخاب شیرآلات جدید و موارد این چنینی. در برخی مواقع ، بخش عظیمی از بودجه بازسازی خانه صرف ایجاد تحول در آشپزخانه می شود. چرا که هم تغییرات آن پرهزینه تر است هم می توان بدون ایجاد تغییر در کل ساختار آن ، فضای آشپزخانه را طوری تغییر داد که دیگر شبیه به قبل نباشد. می توانید کابینت ها را به طور کلی تغییر دهید.باید ببینید چقدر فضا برای وسایل آشپزخانه نیاز دارید و چه وسایلی را قرار است در فضای آشپزخانه تان جای دهید، برای هرکدام فضایی مشخص کنید تا همه چیز مرتب و منظم چیده شود. جالب است که بدانید تغییرات آشپزخانه تغییر شگرفی در زندگی روزمره شما خواهد داشت چرا که بدون اینکه بدانید در طول روز بیشترین زمانتان را در این قسمت خانه سپری می کنید.تعویض کابینت در بازسازی منزل | تهران دیزاین سنتر
 7. بگذارید نور از پنجره ها بتابد
  می توان در بازسازی منزل مسکونی پنجره ها را به طور کلی تعویض کرد. اما این کار مستلزم هزینه بیشتری است که برای همه مقدور نخواهد بود. در هر حال چه بخواهید پنجره ها را تعویض کنید چه نه ، باید کاری کنید تا پنجره های خانه نور طبیعی بیشتری را به داخل بتابانند. هیچ چیز به اندازه نور طبیعی نمی تواند سرزندگی و شادابی را به خانه شما وارد کند. یکی از ساده ترین کارها تغییر رنگ چهارچوب پنجره ها است. اغلب رنگ پنجره ها را روشن تر از دیوارها انتخاب می کنند تا به روی نوری که از پنجره به داخل وارد می شود تاثیر بگذارد.نورگیری مناسب خانه | تهران دیزاین سنتر
 8. برای بازسازی حمام ابزار باکیفیتی استفاده کنید
  یکی دیگر از فضا های خانه که می تواند در هزینه بازسازی منزل مسکونی تاثیرگذار باشد ، حمام است. برای اعمال تغییرات در حمام خانه از وان حمام گرفته تا دوش و شیرآلات ، همه و همه هزینه های متنوعی دارند که باید در بودجه بندی اولیه به آن ها توجه شود.پیشنهاد ما به شما این است که برای چنین فضا هایی که می خواهید مدت زیادی از آن ها استفاده کنید حتما از وسایل با کیفیت استفاده کنید. شاید مجبور باشید از هزینه رنگ آمیزی خانه کم کنید و به هزینه خرید شیرآلات خانه اضافه کنید. اما بدون شک ارزشش را در طولانی مدت به شما نشان خواهد داد.
 9. به فکر کفپوش خانه باشید
  وجود انواع سنگ ، موکت ، کفپوش چوبی ، پارکت و سایر موارد در بازار ممکن است انتخاب کفپوش را برایتان دشوار سازد. برای انتخاب کف پوش ، علاوه بر بودجه تان باید به شرایط آب و هوا ، بزرگی یا کوچکی خانواده و میزان رفت و آمدی که دارید توجه داشته باشید. اگر همه این موارد را کنار هم بچینید خیلی راحت می توانید کف پوش مورد نظرتان را برای خانه خود انتخاب کنید.
 10. از تیم های حرفه ای کمک بگیرید
  اگرچه ممکن است بتوانید برخی از تغییرات را در بازسازی خانه ، خودتان انجام دهید. اما این همیشه به معنای کمتر شدن هزینه هایتان نخواهد بود. گاهی کمک گرفتن از تیم های حرفه ای بازسازی و معماری خانه می تواند به شما کمک بهتری کند تا تصویری بهتر از خانه تان بسازید و بتوانید با بودجه مناسب به آنچه می خواهید برسید. بنابراین مشاوره گرفتن از این تیم ها می تواند بسیار مفید باشد.
 

بازسازی منزل مسکونی یک قدم مهم برای ساکنین آن است. آن ها به دنبال خلق یک فضای جدید هستند و می خواهند تغییراتی در فضای خانه ایجاد کنند تا راحتی و زیبایی بیشتری در خانه به وجود بیاید. برای این کار پیش از هر چیزی خود ساکنین باید تصویری از آنچه در نظر دارند در ذهنشان ایجاد کنند. بودجه شان را مشخص کنند و برای اعمال این تغییرات تحقیقات کافی انجام دهند تا بتوانند با انتخاب یکشرکت دکوراسیون داخلی  و تیمی حرفه ای، در زمان بندی مورد نظر به آنچه در نظر دارند برسند.

 
 
 

درباره نویسنده