یزد میراث جهانی معماری

شهر یزد هزاران سال قبل در میان کویر ساخته شد و ساکنانش با اقوام مختلف در کنار یکدیگر زندگی کردند و با تعبیه تونلی آب را به آنجا آوردند. هر بار در آن خلاقیت‌هایی برای زندگی بهتر ایجاد کردند. بافت تاریخی این شهر در ۱۸ تیرماه  ۱۳۹۶ به ثبت جهانی رسید. بافت تاریخی که به عنوان دست‌نخورده‌ترین و وسیع ترین بافت مسکونی تاریخی ایران شناخته شده و وسعتی بیش از ۷۰۰ هکتار به خود اختصاص داده است.

این بافت تاریخی منحصربه‌فرد متشکل از کوچه پس کوچه‌های قدیمی، خانه‌ها، ساباط‌ها، حصارها و بناهای خشتی است که همه امکانات زندگی فردی و اجتماعی را در خود جای داده است. برخی از ویژگی‌های بافت تاریخی یزد شامل بافت بسیار متراکم و فشرده، فضاهای شهری کاملاً محصور، کوچه‌های پوشیده و نامنظم، ساختمان‌های متصل و بدون فاصله، باریک بودن کوچه‌ها و همچنین دیوارهای بلند است.

نمونه شاخص معماری کهن و اصیل یزد را در محله فهادان می توان دید. این بافت تاریخی زنده است و مردم در آن زندگی می‌کنند و زندگی در آن جریان دارد. تداوم زندگی در بافت تاریخی یزد ادامه دارد. دلایل ثبت‌ بافت تاریخی یزد هم وسعت، سابقه تاریخی، ماندگاری فرهنگ و آیین‌های شهر یزد بوده است. ثبت جهانی یزد نگرش جدیدی در یزد به وجود آورده است.

خلیج فارس

درباره نویسنده