چ٫ اردیبهشت ۵ام, ۱۴۰۳

کلیسای سنت گیلز، شکوهی کم‌نظیر در اروپا

کلیسای جامع یا Cathedral، کلیسای مسیحی است که شامل کلیسای کاتولیک (لاتین واژه صندلی) هست. کلیساها با عملکرد کلیسای جامع، معمولا به دسته ای از مسیحیان دارای کلیسای اسقفی نظیر کاتولیک، آنجلیکان، ارتدوکس و برخی از کلیساهای لوتری و متدیست تعلق دارند. کلیسای جامع، در قرن چهارم در کشورهایی نظیر کشور ایتالیا، گال، کشور اسپانیا و شمال آفریقا ظاهر شد، اما کلیساهای کاتولیک تا قرن بیست و یکم جهانی نشدند با اینکه در آن زمان، آن ها فرم های معماری و هویت های حقوقی متمایز از کلیساهای صلح، کلیساهای مسیحی و اقامتگاه های اسقف داشتند. اصطلاح کلیسای جامع در واقع هیچ اشاره ای به اندازه و شکل ساختمان ندارد. با این وجود، بسیاری از کلیساها زیبا دارای ساختمان هایی با شکل قابل توجه هستند و ارزش مذهبی خود را در طول قرن ها حفظ کرده اند. این بخش تعریفی از واژه کلیسا بود تا به واسطه آن، شما را با خود برای دیدن کلیسای سنت گیلز ادینبرو همراه کنیم و بدانید به چگونه مکانی راه می یابید و همچنین با تاریخچه کلیسای سنت گیلز اسکاتلند نیز تا حدودی آشنایی پیدا می کنید.

کلیسای سنت گیلز ادینبرو، مکان اصلی عبادت هست. ستون تاج آن مشخصه برجسته ای از افق شهر بوده و در حدود یک سوم راه پایین مایل به کاخ Holyrood قرار دارد. کلیسای سنت گیلز اسکاتلند در حدود ۹۰۰ سال به عنوان یکی از مراکز مذهبی ادینبورگ بوده و در اواخر قرن ۱۴ میلادی ساخته شده است. این مکان مقدس در ابتدای قرن نوزدهم میلادی به طور گسترده بازسازی شده و به عنوان یک ساختمان سطح A در کشور مورد محافظت قرار دارد و امروزه به عنوان کلیسای مادر پروتستان شناخته می شود. در قرون وسطی و قبل از اصلاحات، ادینبورگ کلیسای جامع نداشت و بعد از ساخت این مکان، این شهر ارزش مذهبی یافت. قدیمی ترین قسمت های ساختمان، چهار ستون مرکزی عظیم هستند و در سال ۱۳۸۵ میلادی ساختمان به آتش کشیده شد، ولی در سال های بعد مجدد مورد بازسازی قرار گرفت. در طول سال ها، بسیاری از کلیساها که به عنوان راهروها خوانده می شدند، به مجموعه کلیسای سنت گیلز ادینبرو افزوده شدند و کلیسا را به شدت گسترش دادند. برج فانوس در حدود سال ۱۴۹۰ میلادی به مجموعه اضافه شد و این سبب تقویت سطح فرماندهی شده است. در اواسط قرن شانزدهم و بلافاصله قبل از اصلاحات اسکاتلند، در کلیسا حدود پنجاه قطعه از آتلانتیس ها وجود داشت که بعضی از آن ها توسط تجارت شهر پرداخت شده و به پیروان حامی خود اختصاص یافته اند. پنجره شیشه ای رنگ آمیزی شده در قرن نوزدهم در دیوار جنوبی کلیسا نشان می دهد که در سال ۱۵۷۰ میلادی، خطبه مراسم تشییع جنازه رجنت موری در این مکان اجرا شده و خلاصه خطبه به شرح زیر هست: “کسی دروغ می گوید که هیچ جسمی نپسندیده و نادیده گرفته نشده است”. فقط تعداد کمی از پنجره ها به عنوان بخشی از بازسازی قرن نوزدهم به پایان رسیدند و ساخت بقیه پنجره ها تا اوایل قرن بیستم ادامه یافت. یکی از آخرین پنجره های این طرح، تصویر پادشاه اسکاتلند را نشان می دهد که صلیبی را در کنار دارد. به تصویر کشیدن مقدسات، به جای داستان های کتاب مقدس به تنهایی تا اواسط قرن ۲۰، نشان می دهد که چقدر نگرش به دکوراسیون در این دوران تغییر کرد. در طول اصلاحات، شمشیرهای ماری بل و شمش برنج برای ساخت اسلحه از بین رفتند و مروارید بازو سنت گیلز با حلقه الماس که در سال ۱۴۵۴ میلادی بدست آمد و گنجینه های طلسم گران Edinburgh Michael گیلبرت و جان هارت حفظ شدند. در حدود سال ۱۵۸۰ میلادی، کلیسا به سالن های جداگانه تقسیم شد تا سبک پرستش پروتستان ها با سطوح جامعه مطابقت داشته باشد.

دیوارهای پارتیشن در سال ۱۶۳۳ میلادی برداشته شدند و این کار بر وسعت کلیسا افزود. در کلیسا، غرفه هایی مشاهده می شوند که نشانگر اسلحه شوالیه ها هستند و با استفاده از سایبان های پیچیده ای که بر روی آن می چرخند، سرنشین و سربرگ دلاوری های شوالیه ها را به نمایش می گذارند و چندین یادبود نظامی، یادگار سبک یکی از کتاب های یانگ انلیز، لرد Glencorse و پلاک برنجی متعلق به ویلیام کاراستار بر روی یکی از ستون های شمالی، از زیبایی های معماری کلیسا به شمار می آیند. کرک سایت مراسم عروسی و مراسم خاکسپاری مشهور این کلیسا بوده و دانشمند پیشرو بلا مک کلم، دانشمند ورزشی پل مک کینزی و مدافع طلای المپیک، سر کریس هوی در آن مراسم ازدواج خود را برگزار کردند. افراد مشهور که مراسم خاکسپاری آن ها در آن برگزار شد، پزشک و پیشگام Elsie Inglis، سیاستمداران رابین کوک و داگلاس هندرسون و نویسنده و کارگردان ادبی Giles Gordon بودند. کلیسای سنت گیلز اسکاتلند قداست بسیاری دارد و هر ساله گردشگران بسیاری را به تماشای دیدنی ها خود دعوت می کند.

منبع:همگردی

درباره نویسنده