کار بازسازی آرامگاه ابوریحان البیرونی در استان غزنی آغاز شد

طرح مقبره ابوریحان البیرونی ترکیبی از سبک معماری غزنویان و معماری اسلامی است و برنامه آن یک ستاره هشت ضلعی است که از منار بهرام‌شاه الگو برداری شده است.

به نقل از رایزنی فرهنگی کشورمان در افغانستان،محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ با سحر همدرد معاون امور ساختمانی وزارت شهر سازی و اراضی و علی فرهاد بیات رئیس آبدات تاریخی و مساجد این وزارت در  وزارت اطلاعات و فرهنگ ملاقات کرد.

این دیدار به هدف ایجاد هماهنگی در راستای پیگیری دستور مقام عالی ریاست جمهوری در ارتباط با طرح‌های مهندسی آرامگاه ابوریحان البیرونی که از طرف وزارت اطلاعات و فرهنگ و شهرسازی و اراضی به مقام عالی فرستاده شده بود که از میان طرح‌های ارسال شده، طرح وزارت شهر سازی و اراضی مورد تائید قرار گرفت و بحث و تبادل نظر شد. 

طرح این مقبره ترکیبی از سبک معماری غزنویان و معماری اسلامی است و برنامه آن یک ستاره هشت ضلعی است که از منار بهرام‌شاه الگو برداری شده است.

تزئینات به کار رفته در این طرح از منار سلطان مسعود الهام گرفته شده و در قسمت بالایی این طرح سعی شده تا با ترکیب قوس‌ها و کمان‌ها، نمایی از معماری مدرن اسلامی ایجاد شود و به زیبایی طرح ها بیفزاید. این پروژه در زمینی به مساحت ۷۲۰۰ متر مربع در شهر تاریخی غزنی ساخته می‌شود که شامل ساختمان مقبره، محل فروش بلیط، اتاق محافظین، سرویس بهداشتی، پارکینگ، پیاده‌روها و میدان سبز می‌باشد. طرح بازسازی در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

تقریب

درباره نویسنده


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/barandat/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35