ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

کاروانسرای دیر گچین قم؛ زیبایی معماری تاریخی ایران

کاروانسرای دیر گچین قم به‌ سبب قدمت، موقعیت مکانی، معماری و نوع کاربری‌های گذشته آن، به مادر کاروانسراهای ایران معروف است و یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری استان قم محسوب می‌شود. 

کاروانسرای دیر گچین قم در دوره ساسانیان ساخته شده اما سپس در زمان سلجوقیان و صفویان تغییرهای اساسی در این کاروانسرای انجام و در دوره قاجاریه هم وسعت آن بیشتر شده است.

کاروانسرای دیر گچین قم ۱۲ هزار هکتار مساحت دارد و در دوران رونق خود، مکانی مهم و امن برای اسکان موقت مسافران بود و این کاروانسرای تاریخی در سال ۲۰۰۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.   

کاروانسراهای تاریخی فراوانی در مناطق مختلف ایران وجود دارد و امروز این کاروانسراها به‌ سبب معماری منحصر به‌ فرد خود به جاذبه گردشگری تبدیل شده‌ اند. 

اوج کاورانسرا سازی در ایران برای دوره تاریخی صفویه بوده و کاروانسراهای تاریخی فراوانی از این دوره تاریخی به یادگار مانده است.

ایران راه‌های ارتباطی زیادی دارد و در دوران تاریخی گذشته به‌سبب طولانی بودن مسیرها و نبود امکانات پیشرفته برای سفر، کاروانسراها مکانی برای اسکان و استراحت موقت مسافران بود اما اکنون کاروانسراها فقط کاربرد گردشگری دارد.

ایران پرس

درباره نویسنده