«کاخ خدایارخان» یادگار معماری قرن ۱۹ در شهر «خوقند»

«کاخ خدایار خان» یادگاری معماری در شهر «خوقند» در نیمه دوم قرن نوزدهم ساخته شده است. «خدایار خان» آخرین خان «خوقند» آن را در فاصله سال‌های ۱۸۶۳ تا ۱۸۷۳ میلادی ساخته است.

این کاخ بر اساس طرح و به سرپرستی «میر عبیدالله» معمار و مهندس ساخته شده است. همچنین در ساخت این کاخ هنرمندانی چون «ملا سویارقل»، «صالح خواجه» و «فاضل خواجه» شرکت کرده‌اند و کاشی‌های کاخ مذکور را هنرمندی به نام «عبدالله» از منطقه «ریشتان» با مهارت انجام داده است.

این کاخ به شکل چهارگوشه به اندازه ۶۸ در ۱۴۳ متر ساخته است و شامل ۱۱۴ اتاق بزرگ و کوچک و همچنین حیاط‌های داخلی و بیرونی می‌شود.

در این حیاط ها میهمانان نمایندگان خان اقامت داشته و از آن در اهداف مختلف استفاده می‌شد. در حیاط اول ایوان، سلام خانه و در وسط مسجد بوده است. در حیاط دوم حرم و اتاق‌های شخصی واقع است که آن شامل ۴ قسمت حیاط بیرونی، حیاط وسطی، حیاط داخلی و باغ است. متاسفانه، امروز از این کاخ با عظمت فقط بخشی از حیاط داخلی باقی مانده است.   

کاخ خدایار خان در سال ۱۹۳۸ میلادی توسط گروهی از هنرمندان برجسته به سرپرستی معمار «عابد زین‌الدین‌اف» تعمیر شده است.

از این کاخ از سال ۱۹۲۵ میلادی به عنوان موزه سرزمین شناسی شهر «خوقند» استفاده می‌شود.

هم اکنون کاخ خدایار خان به یکی از مهم‌ترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری ازبکستان تبدیل شده است.

فارس

درباره نویسنده


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/barandat/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35