چهارسوق چوبی بنایی با گنبدی از جنس الیاف خرما

گنبد این بنا از الیاف خرما ساخته شده است.این بنا امروز نیز، قابل استفاده است و محل عبور و مرور مردم است. سبک معماری و هنر معماران زمان قاجار در دل این بنا نهفته است.

چهار سوق چوبی مربوط به دوره قاجار است و در تهران، میدان وحدت اسلامی، خیابان فروزش واقع شده است. این مکان در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۴۶۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چهارسوق چوبی تهران، بنای تاریخی زیبایی است که در دل منطقه یازده پایتخت قرار دارد. این بنا از زمان ناصرالدین شاه قاجار به یادگار مانده است. در قدیم «چهارسوق» یا به اصطلاح عامیانه، «چارسو» به میدانی گفته می‌ شد که چهار بازار به آن منتهی شوند. در واقع چهار سوق یک چهارراه یا تقاطع است که چهار بازار را به یکدیگر مرتبط می ‌کند. امروزه از این چهار بازار بزرگ، تنها چهار کوچه باقی مانده است. این کوچه ‌ها عبارتند از زندی، توسلی، میثم و رضایی مجد. چهارسوق‌ های دیگری نیز در تهران وجود دارد اما هیچکدام چوبی نیستند. چهارسوق چوبی تهران به خاطر داشتن سقف چوبی، به این نام شناخته می‌ شود. معمولا سقف همه چهارسوق ‌ها گنبدی شکل ساخته شده اند. بیشتر از صد و بیست سال قبل، ناصرالدین شاه قاجار دستور ساخت چهارسوق چوبی تهران و بازارهای اطراف آنرا صادر کرد. سقف این بنا از الیاف خرما ساخته شده است. در زمان گذشته، چهارسوق نه تنها محل عبور و مرور مردم و ارتباط بین بازارها بوده بلکه، داروغه شهر و ماموران نیز در این مکان به گشت زنی مشغول می ‌شدند. به خاطر همین، کمی بالاتر از چهارسوق چوبی تهران، کوچه ای قرار دارد که به «کوچه داروغه» معروف است.

این بنا امروز نیز، قابل استفاده است و محل عبور و مرور مردم است. چهارسوق چوبی، در حال حاضر چهار کوچه زندی، میثم، توسلی و رضایی مجد را بهم متصل می ‌کند. پل ارتباطی، تنها نقشی نیست که چهارسوق در زمان حال دارد، بلکه عده ای از کسبه و بازاریان قدیمی این محله هنوز در این مکان به کسب درآمد مشغول هستند. مغازه‌ هایی مثل: خواروبار فروشی، سوپر مارکت، قصابی و… در چارسو فعالیت دارند. علاوه بر همه اینها، امروزه برخی از مدل‌ های لباس، عکاسان آثار باستانی و افراد با مشاغل مربوطه، از این مکان به عنوان لوکیشن برای عکاسی استفاده می ‌کنند. سبک معماری و هنر معماران زمان قاجار در دل این بنا نهفته است. استادان مرمت ‌کار، برای حفظ سقف این مجموعه از پیزور استفاده می ‌کنند. پیزور در اصل لایه ‌ای است از الیاف خرما، همان جنسی که سقف از آن ساخته شده است.

سلام نو

درباره نویسنده