ش٫ فروردین ۲۵ام, ۱۴۰۳

وزیر میراث فرهنگی: منطقه اورامان یک مثال برجسته از معماری ایرانی – اسلامی است

وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی با اشاره به ثبت جهانی اورامان این منطقه را نمونه برجسته‌ای از معماری ایرانی اسلامی دانست و گفت: هنر و معماری خانه‌های منطقه اورامان به شکلی است که روی هم ساخته شده اما بر یکدیگر اشرافیت ندارند و این کاملا منطبق با هویت دینی ما یعنی حجاب و عفاف است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «عزت الله ضرغامی» که روز شنبه به عنوان سخنران از طریق ویدئو کنفرانس در مراسم افتتاحیه همایش بین المللی «هورامان؛ ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار» در دانشکده ادبیات دانشگاه رازی کرمانشاه سخن می گفت، افزود: مدت ها است سازمان یونسکو از واژه منظر فرهنگی استفاده می کند، زیرا میراث ملموس و ناملموس آنقدر از لحاظ مفهومی به هم گره خورده اند که جدا کردن آنها در خیلی از موارد امکان پذیر نیست، مانند بناهای ساختمانی که بخش بسیار بزرگی از آن مربوط به مسائل فرهنگی آن جامعه است از جمله در شهرهای یزد و منطقه اورامانات.

وی در ادامه با قدردانی از بانیان همایش ” هورامان” ثبت جهانی فرهنگ و توسعه پایدار»، گفت: مردم کرمانشاه طی هزاران سال زندگی و مهارت‌های  خودشان، فرهنگ، آداب، آیین و رسوم شان را هماهنگ با طبیعت شکل دادند و این معماری زیبا منطقه اورامانات که در جهان فوق العاده است؛ مبتنی بر همین هماهنگی زندگی آنان با طبیعت است.

ضرغامی بیان داشت: وقتی کارشناسان یونسکو در اورامانات هنرمندی مردم سخت کوش، مهارت و مقاومت  این دیار را در معماری ، تولید محصولات کشاورزی در دل کوه، خلق صنایع دستی مختلف و متنوع آنها از یکطرف و از طرف دیگر داشتن آداب و رسوم فرهنگی-  اجتماعی شاخص متفاوت آنها را دیدند که در جهان بی نظیر است، با ثبت جهانی منطقه اورامانات و معرفی آن به جهان موافقت کردند.

میراث فرهنگی پیشران توسعه است نه مانع آن

ضرغامی در بخش دیگر از صحبت های خود خطاب به کسانی که میراث فرهنگی را مانع توسعه شهرها می دانند، گفت: منطقه اورامانات نشان داد به هیچ وجه این گونه نیست، میراث فرهنگی اگر به درستی به آن توجه شود، اتفاقا در دنیای امروز پیشران توسعه است؛ زیرا حاصل یک تجربه و انباشتی از دانش بومی است که در طول هزاران سال شکل گرفته و پشتیبان توسعه است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه با اشاره به ارسال ۴۰۰ مقاله علمی، پژوهشی، تحقیقاتی به همایش ” هورامان” ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار دانشگاه رازی از نخبگان، نویسندگان، استادان دانشگاه و علما خواست در عصری که در فضای مجازی قرار داریم و همگان در سراسر جهان مطالب را از این طریق دنبال می کنند، نسبت به بارگذاری و تولید محتوای علمی با زبان و ادبیات درست، کلید واژه ها و دانلود آسان از دستاوردهای فرهنگی، اجتماعی، دینی ثبت جهانی منطقه اروامانات در فضای مجازی مبادرت کنند.

به گزارش ایرنا، در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO) پرونده منظر فرهنگی اورامانات /هورامان بررسی و با تصویب اعضای کمیته، این منطقه به عنوان بیست و ششمین میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات در استان‌های کرمانشاه و کردستان با حدود ۴۰۹ هزار هکتار عرصه و حریم قرار دارد که ۱۰۶ هزار هکتار آن مربوط به عرصه و ۳۰۳ هزار هکتار نیز جزو حریم است.

هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران در استان کردستان و شهرستان‌های روانسر، پاوه، جوانرود و ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را شامل می‌شود و ۷۰۰ روستا نیز در این عرصه قرار دارند.

درباره نویسنده