واقعیت‌های جالب درباره بنای تاریخی تاج محل

بدون شک، تاج محل یکی از شناخته‌شده‌ترین و مهمترین بناهای تاریخی جهان است که اوج فرهنگ و تاریخ هند را به‌نمایش گذاشته و عصر طلایی معماری این کشور محسوب می‌شود.

 این مجموعه که از یک آرامگاه معروف سفید، یک استخر دیدنی، باغ‌های سرسبز و سایر ساختمان‌های جذاب تشکیل شده، واقعیت‌های جالبی را در خود جای داده که شاید کمتر کسی به آن‌ها واقف باشد.

این بنا از روی عشق ساخته شده است

شاه‌جهان تاج محل را برای استقرار همسر محبوب خود که همسر سوم وی بوده، ساخت. از ازدواج آن‌ها ۱۴ فرزند به دنیا آمد. اما همسر شاه در ۳۸ سالگی هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دهد و شاه‌جهان به دلیل علاقه زیادی که به وی داشته، همسر خود را در تاج محل به خاک می‌سپارد.

یک ارتش ۲۲ هزار نفره روی تاج محل کار کردند

تاج محل برای حضور همسر سوم شاه‌جهان که زمان زیادی هم به طول انجامید، ساخته می‌شد و به همین دلیل همه جزئیات آن با دقت هر چه تمام‌تر اجرا و ساخته شد. حدود ۲۲ هزار کارگر در هر بخش از تاج محل کار می‌کردند. این اقدامات شامل خاکبرداری و تسطیح سه هکتار از زمین‌های ساخته شده در آن و همچنین ساخت داربست‌های آجری مفصلی بوده که برای پروژه استفاده شده است.

هزینه سنگینی صرف ساخت این بنا شد

با توجه به نیروی انسانی مورد نیاز برای احیا تاج محل، بدون شک این پروژه بسیار گران بود. وسایل لوکس از سراسر آسیا و هند برای ساخت این بنا آورده شده است. این تجهیزات مقادیر زیادی سنگ مرمر سفید است که از ماکرانا آورده شده و همچنین ۲۸ نوع سنگ قیمتی و نیمه قیمتی که که در بخش‌های مختلف به کار گرفته شده‌اند. یشم از چین، فیروزه از تبت، یاقوت کبود از سریلانکا و سنگ لاجورد از افغانستان تنها برخی از سنگ‌های موجود در تاج محل هستند. این در حالی است که قسمت انتهایی گنبد مقبره نیز از طلا ساخته شده است. در سال ۱۶۵۳ میلادی حدد ۳۲ میلیون روپیه برای ساخت این بنا هزینه شده است که اگر به قیمت زمان حال برگردانیم، رقمی حدود ۷۰ میلیارد روپیه معادل ۹۱۶ میلیون دلار می‌شود.

تقارن، کلید اصلی معماری تاج محل

تاج محل یک ساختمان کاملا متقارن است. در واقع این مجموعه بر اساس تقارن دو طرفه است که در امتداد یک محور مرکزی قرار دارد. تاج محل به لطف برنامه متعادل و متقارن خود، مفاهیم معماری تحت حکومت شاه‌جهان را به خوبی بیان می‌کند. مقبره، با سنگ مرمر سفید، ویژگی اصلی این مجموعه است و در کنار آن دو سازه ماسه سنگی قرمز شامل مسجد و مهمانسرا، قرار دارد.

منبع:۵۵آنلاین

درباره نویسنده