ش٫ فروردین ۲۵ام, ۱۴۰۳

همکاری اصفهان و لهستان برای بازآفرینی شهری نصف جهان

‌معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: انتقال تجربیات در بازآفرینی شهری، محور جدید همکاری شهرداری اصفهان با کشور لهستان است.

وحید مهدویان در نشستی که با معاون سفیر لهستان، مشاور سفیر و رایزن فرهنگی این کشور و جمعی از مدیران شهرداری به منظور انتقال تجربیات لهستان در زمینه بازآفرینی و بازسازی اماکن تاریخی برگزار شد، اظهار کرد: اصفهان در مسیر بهترین محور تاریخی دنیا است و با توجه به سابقه تاریخی اصفهان و لهستان که از حدود ۸۰ سال پیش با اقامت لهستانی‌ها در اصفهان شکل گرفته، ظرفیت و بستری مناسب برای انتقال تجربیات در زمینه بازآفرینی و بازسازی شهری فراهم آمده است.

وی افزود: شهر اصفهان به عنوان یک شهر تاریخی در چهار دوره پایتخت ایران بوده و دارای بیش از هزار هکتار بافت تاریخی و برخوردار از فرهنگ‌ها، آثار تاریخی متعدد و حضور اقوام مختلف است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان با بیان اینکه امیدوارم این نشست فصل جدید همکاری میان ما و کشور لهستان باشد، ادامه داد: قصد داریم با برگزاری نشست‌های تخصصی و علمی و ورک شاپ ها اصفهان را در زمینه بازآفرینی شهری به یکی از بهترین شهرهای ایران تبدیل کنیم.

وی بر عزم معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان برای بازآفرینی شهری تاکید کرد و افزود: حضور لهستان با توجه به تجارب خوبی که در این زمینه دارد می‌تواند به تقویت این موضوع به ما کمک کند.

مهدویان گفت: انتظار داریم موضوع بازآفرینی شهری که با حضور و واسطه لهستان در اصفهان به دلیل سابقه همکاری تاریخی دو کشور آغاز شده باعث ایجاد هم افزایی و همکاری با کشورهای دیگر شود.

وی اظهار امیدواری کرد: در آینده‌ای نزدیک با توجه به عزم ما و حساسیت و دقتی که در لهستان وجود دارد شاهد اتفاقات خوبی در حوزه بازآفرینی شهری باشیم.

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان تاکید کرد: جانمایی نقشه بافت‌های تاریخی، پلاک‌ها و … را در اختیار لهستانی‌های مرتبط با این موضوع قرار می‌دهیم تا نسبت به بازسازی و بازآفرینی اماکن تاریخی اصفهان اقدام شود.

وی افزود: همکاری با لهستان از بازآفرینی شهری آغاز شده اما ابعاد دیگری را در حوزه‌های تخصصی و علمی در بر خواهد گرفت و امیدواریم نه تنها با لهستان بلکه با سایر کشورها نیز بتوانیم همکاری‌های خود را در موضوعات مختلف دیگر داشته باشیم.

مهدویان با بیان اینکه پیش‌نویس تفاهم‌نامه از نظر ابعاد زمانی و مکانی تهیه می‌شود، گفت: این موضوع پس از بررسی سفارت به یک تفاهم‌نامه مشترک و بر مبنای همکاری تبدیل می‌شود تا وظایف مشخص و بر اساس این تفاهم‌نامه کار اجرایی در سریع‌ترین زمان ممکن آغاز شود.

تجربیات لهستان در زمینه بازآفرینی شهری در اختیار اصفهان قرار می‌گیرد

در ادامه این نشست تخصصی، معاون سفیر لهستان با ابراز خرسندی از حضور در اصفهان، اظهار کرد: هشتادمین سالگرد ورود پناهندگان لهستانی را در ایران جشن می‌گیریم و در کنار این اتفاق فرصت خوبی برای برنامه‌ریزی جهت بازسازی و بازآفرینی شهر اصفهان وجود دارد.

“ویچخ اونولت” با بیان اینکه این موضوع از جهت تاریخی یک اتفاق بسیار مهم برای شهر اصفهان و کشور لهستان است، افزود: بازآفرینی و بهسازی اماکن تاریخی اصفهان می‌تواند منجر به معرفی بیشتر این شهر به لهستانی‌ها و باعث افزایش گردشگر شود.

وی ضمن ابراز امیدواری برای پیشبرد این پروژه به نحو بسیار مطلوب از سوی لهستانی‌ها، تاکید کرد: تجربه همکاری بسیار خوبی میان دو طرف از زمان ورود لهستانی‌ها در زمان جنگ جهانی دوم به ایران وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ای بسیار مناسب برای اجرای پروژه‌های بیشتر در این شهر باشد.

معاون سفیر لهستان با بیان اینکه پایتخت لهستان و شهرهای دیگر این کشور در زمان جنگ جهانی دوم ضربه‌های زیادی خورد که به طور کامل آسیب دید، ادامه داد: همین امر باعث شد ما تجربه بسیاری در زمینه بازسازی مکان‌های تخریب شده به دست بیاوریم به همین دلیل می‌توانیم در زمینه مشارکت با ایران برای بازسازی مفید باشیم.

وی اضافه کرد: لهستان سازمان‌ها و کارگاه‌های معماری و همچنین معماران بسیاری دارد که بسیار علاقمند به همکاری با ایران بوده و خوشحال می‌شوند تجربیات خودشان را در اختیار اصفهان قرار دهند.

“ویچخ اونولت” گفت: برای مثال سه وبینار در ماه نوامبر برگزار می‌شود و مشتاق هستیم در رابطه با برنامه‌ها و کارهایی که قرار است اصفهان انجام دهد صحبت و همفکری انجام شود.

وی ادامه داد: طی صحبت‌های که تاکنون داشته‌ایم قدم‌های اول را برمی‌داریم و یکسری از تجربیات را انتقال می‌دهیم، سرعت کار بسیار خوب بوده و از سال دیگر می‌توانیم این کار را آغاز کنیم.

معاون سفیر لهستان با اشاره به اینکه از چند مکان تاریخی شهر اصفهان در مرکزیت شهر بازدید کردیم، افزود: می‌خواهیم نقشه‌ای از اماکن تاریخی اصفهان با جزئیات آن داشته باشیم تا بتوانیم نقشه‌ای برای بهسازی و بازآفرینی این اماکن تهیه کنیم.

وی تاکید کرد: اجرای این پروژه‌ها باعث تقویت گردشگری شهر اصفهان که به دلیل کرونا دچار آسیب بسیاری شده، می‌شود.

کشورهای با سابقه تاریخی در برخورد با مدرنیته نقش‌های تاریخی خود را حفظ می‌کنند

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان نیز در این نشست با بیان اینکه شهرها و کشورهای با سابقه تاریخی باید در برخورد با مدرنیته نقش‌های تاریخی خود را حفظ کرده و با جریان مدرنیته تطبیق دهند، اظهار کرد: در این مسیر باید نقشه توسعه خود را از طریق احصای فرهنگ بومی با فرهنگ‌های اشتراکی سایر نقاط دنیا پیدا کرده و با مدرنیته تطبیق دهیم.

محمدعلی ایزدخواستی تصریح کرد: فرهنگ بومی در کنار برداشت‌های اقلیمی از سایر نقاط جهان می‌تواند فرهنگ سنتی را با مدرنیته تطبیق دهد. یکی از نقاط دنیا که با ما فرهنگ مشترک دارد شهروندان لهستانی هستند که توانسته‌اند این موضوع را درک کنند و ما شاهد برداشت بسیار خوب لهستانی‌ها از فرهنگ اصفهان هستیم.

وی ادامه داد: در نتیجه تجربیات تاریخی همکاری که با لهستان وجود دارد موضوعی مانند بازآفرینی شهری می‌تواند زمینه‌ای بسیار خوب برای تبادل تجربیات دو طرف باشد.

همکاری مشترک با لهستانی‌ها در قالب یک تفاهم‌نامه

مدیر دفتر تسهیلگری منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان نیز در ادامه این نشست، اظهار کرد: لهستان تجربه زیادی در نوسازی، بازسازی یا بازآفرینی شهری دارد از این رو فرصت خوبی برای همکاری میان شهر اصفهان و کشور لهستان است؛ سال آینده مصادف با هشتادمین سالروز ورود پناهندگان لهستانی به اصفهان است و سفارت قرار است برنامه‌هایی را برای این مهمان نوازی در نظر بگیرد که می‌تواند این درخواست ما در قالب چنین برنامه‌ای بگنجد.

محمدرضا قانعی با بیان اینکه این موضوع از یک گفت و گوی مجازی آغاز شد و پس از آن سه جلسه وبینار در موضوع بازآفرینی با صاحب نظران امر داشتیم، افزود: این جلسات نشان داد که چه فاصله زیادی بین ما وجود دارد.

مدیر دفتر تسهیلگری منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان ادامه داد: با توجه به اینکه هشتادمین سالروز ورود پناهندگان لهستانی به اصفهان با مدیریت جدید شهرداری مصادف شده است می‌توان نگاه متفاوت و نگرش نوین در شهرسازی را در این قالب پیاده کرد.

وی تاکید کرد: لازم است یک برنامه مقدماتی تهیه شده و برگزاری این رویداد را به دست بخش خصوصی بسپاریم تا سریع‌تر و حرفه‌ای‌تر آن را برگزار کند، به موازات اینکه بازدید توسط طرف لهستانی به عمل می‌آید باید بتوانیم فراخوان خود را بسیار زود عملی کنیم. این تعهد را می‌دهیم تا توسط دوستانی که معرفی می‌شوند بتوانیم این ورک شاپ را عملی کنیم.

قانعی گفت: لهستان اماکن تاریخی خود را در جنگ و اصفهان بخشی از این اماکن را به دلیل بی تدبیری از دست داده است، بنابراین باید هر چه سریع‌تر این آسیب‌های جدی را جبران کرده و اصفهان بتواند به عنوان الگویی برای سایر شهرهای کشور مطرح شود.

مدیر دفتر تسهیلگری منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان افزود: لازم است در قالب یک تفاهم‌نامه همکاری سندی تهیه شود تا بر اساس آن کار شروع شود. یکی از محل‌هایی که لهستانی‌ها در آن حضور داشتند دانشگاه هنر اصفهان بود، خانه روغنی در پشت این دانشگاه قرار دارد که می‌تواند در قالب این همکاری نجات پیدا کند. ظرف یک هفته تفاهم نامه را تهیه و کار را شروع می‌کنیم.

در این بازدید، نمایندگان سفارت لهستان به همراه مدیران شهری از میدان امام علی (ع)، میدان نقش جهان و عصارخانه شاهی بازدید کردند.

ایمنا

درباره نویسنده