نگاه برخی‌ها در معماری شهری به دنیای غرب است

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: متأسفانه عده‌ای چشمشان نه‌فقط در سیاست، بلکه در معماری نیز به دنیای غرب است.

مهدی چمران در دومین اجلاس مجمع کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کلان‌شهرها در تهران، با اشاره به عدم اجرا صحیح اصول ساخت‌وساز در گذشته به‌ویژه در انبوه‌سازی‌هایی که در مقیاس کوچک صورت گرفته است، اظهار داشت: متأسفانه این فضاها را به این منظور که زودتر به دست متقاضیان برسانند به اصلاح بساز و به فروش می‌ساخته و تحویل می‌دانند و این در حالی بود که هیچ‌گونه استانداردی رعایت نشده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: متأسفانه عده‌ای چشمشان نه‌فقط در سیاست بلکه در معماری هم به دنیای غرب است.

وی با اشاره به اینکه شاهد معماری ناهنجاری در نمای ساختمان‌ها هستیم، گفت: باید تلاش کنیم این‌گونه نماها دست‌کم در معماری مسکونی ممنوع شود، چراکه روحیه خانواده ایرانی درون‌گرا بوده و نمی‌تواند بی‌بندوبار باشد.

چمران یادآور شد: این نماها محصول تحمیل و عادت است و اگر آن را رها کنیم به حالت اولیه خود باز می‌گردد؛ به‌راستی وضع معماری ناهنجار است و ما در مقابل نسل‌های آینده مسئولیم.

وی با اشاره به اینکه کمیسیون‌های معماری و شهرسازی در زمینه توسعه ایمن شهری مسئولیت سنگینی بر دوش دارند گفت: نه‌تنها بافت فرسوده اصلاح‌نشده، بلکه سطح بافت فرسوده هرساله گسترده می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه مقاوم‌سازی ساختمان‌ها را کاری نادرست خواند و گفت: نمی‌توان ساخت چندساله را بدون مقاوم‌سازی فونداسیون تنها با مقاوم‌سازی ستون‌ها ایمن‌سازی کرد.

وی تأکید کرد: عملیات مقاوم‌سازی هم مدت‌ها طول می‌کشد و هزینه‌های بسیاری دارد که بهتر است به‌جای این کار، امروز که ساختمان را می‌سازیم آن را مقاوم کرده تا سال‌ها بعد نیازی به مقاوم‌سازی نباشد.

قم پرس

درباره نویسنده