چ٫ اردیبهشت ۵ام, ۱۴۰۳

نقش حکمت اسلامی در بازخوانی ضوابط شهرسازی و معماری

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان البرز، نقش حکمت اسلامی در بازخوانی ضوابط شهرسازی و معماری را تشریح کرد.

 حجت‌الاسلام امیر ابراهیم‌زاده در پیش همایش حکمت معماری و شهرسازی اسلامی که به‌صورت حضوری و آنلاین در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج برگزار شد، اظهار کرد: معماری ایرانی در دوره صفوی شکل اسلامی به خود گرفت و در اصل معماری اسلامی، مبنا و حیاتی دارد که در روایت‌ها و سخنان اهل‌بیت شکل معماری اسلامی به چشم می‌خورد و اینکه شهر باید امن و مستحکم باشد و بناها محکم و استوار بنا شود. در گذشته برای حفاظت از شهر و ایجاد امنیت از خندق استفاده می‌کردند که نمونه‌های از معماری اسلامی است.

وی با بیان آیات قرآن در رابطه با شهرسازی عنوان کرد: خداوند در ساخت خانه می‌خواهد بیان کند که خانه محل ذکر خدا و قرآن است و ذکر خدا قدرت‌های شیطانی را از خانه دور می‌کند. خانه‌ای آباد است که ذکر خداوند در آن باشد.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان البرز عنوان کرد: در معماری غیردینی تجمل‌گرایی و خودنمایی و سلامت گریزی اصل بوده و بدنمایی در نقشه، حب دنیا، تجمل‌گرایی و تفاخر در آن دیده می‌شود، در صورتی که در معماری اسلامی از آن پرهیز شده و در تمدن اسلامی معنویت و مادیات در کنار هم قرار دارد و جدا از هم نیست.

اهداف همایش ملی حکمت معماری و شهرسازی اسلامی

دبیر اجرایی همایش ملی حکمت معماری و شهرسازی اسلامی هم درباره اهداف این همایش گفت: تعیین خط‌مشی محورهای همایش و بسط و تشریح آن به‌منظور ایجاد بستری مناسب برای شکل‌گیری گفتمان‌های علمی در حوزه حکمت اسلامی، تشریح بیان مسئله جایگاه حکمت اسلامی در معماری و شهرسازی و نقش جامعیت و شمول آن در ارکان فضاهای کالبدی انسان‌زیست، تبیین نقش حکمت اسلامی در بازخوانی ضوابط شهرسازی و معماری با تأسی از مکتب اسلامی- ایرانی از اهداف این همایش خواهد بود.

مرتضی نیک‌فطرت اضافه کرد: بازخوانی ضوابط شهرسازی در مکتب اسلامی ایرانی، آموزه‌های معماری خانه‌های دوره اسلامی، نگاهی به حکمت اشراق در معماری(سهروردی و عقل سرخ) و حکمت اسلامی و معماری و شهرسازی معاصر از موضوعات مطروحه سخنرانان این پیش همایش است.

وی درباره سخنرانی‌های تخصصی در این پیش همایش بیان کرد: حسین کلانتری خلیل‌آباد، درباره آموزه‌های معماری خانه‌های دوره اسلامی، سیامک پناهی درباره نگاهی به حکمت اشراق در معماری(سهروردی و عقل سرخ)، محسن خیری درباره حکمت اسلامی و معماری و شهرسازی معاصر، حمیدرضا صارمی درباره بازخوانی ضوابط شهرسازی در مکتب اسلامی ایرانی سخنرانی کردند.

نقش حکمت اسلامی در بازخوانی ضوابط شهرسازی و معماری

 

مجید شمس رئیس مرکز مطالعات، برنامه‌ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی هم در سخنانی کوتاهی به تشریح اهداف معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه پرداخت.

به گزارش آنا، همایش ملی حکمت معماری و شهرسازی اسلامی به همت معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در اول آذرماه ۱۴۰۱ در واحد کرج برگزار می‌شود.

درباره نویسنده