موزه آب در یزد

موزه آب در یکی از ارزشمندترین آثار معماری سنتی یزد یعنی خانه کلاهدوز‌ها و در سمت شمالی میدان امیرچخماق یزد قرار گرفته است.

موزه آب یزد سال ۱۳۷۹ افتتاح شد. این موزه در یکی از ارزشمندترین آثار معماری سنتی یزد یعنی خانه کلاهدوز‌ها و در سمت شمالی میدان امیرچخماق یزد قرار گرفته است. پنج طبقه بودن و گذشتن یک رشته کاریز صد‌ها ساله از میان این خانه تاریخی، ویژگی خاص این بناست.
ساختمان این بنا ۷۲۰ متر مربع می‌باشد و در سال ۱۲۶۶ به دستور حاج علی اکبر کلاهدوز که تاجر معروفی بوده ساخته شده است. در گذشته دو قنات رحیم آباد و زارچ از زیر این خانه عبور می‌کردند و هنوز هم قنات دو هزار ساله زارچ در زیر این خانه در جریان می‌باشد.
نقوش گچ کاری ساختمان خانه کلاهدوز‌ها در نوع خود کم نظیر است و به نقش‌های گیاهی مشهور بوده و شامل نقش گل ها، گیاهان و حیوانات می‌باشد. این موزه محل مناسبی برای شناخت آثار و ابنیه‌های تاریخی مربوط به آب است و لوازم مختلف حفر قنوات، ابزار و ادوات اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف نامه‌های قدیمی، کتابچه میراب‌ها و اسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و لوازم ارزشمند دیگری در آن دیده می‌شود.
 
منبع:صداوسیما

درباره نویسنده