چ٫ اردیبهشت ۵ام, ۱۴۰۳

موزه‌ای با الهام از گل نیلوفر آبی

موزه هنر و علم سنگاپور از نظر معماری و نما بسیار منحصر به فرد است، زیرا ظاهر آن یادآور یک گل نیلوفر آبی است.

 

انسان همواره تلاش کرده با حفظ نشانه‌هایی از تاریخ و هنر،گذشته را به نوعی مرور کند و با تکیه بر آن علاوه بر اجتناب از تکرار تجربیات ناخوشایند، بیش از پیش با دستاورد‌های بشری آشنا شود. در همین راستا موزه‌هایی در سراسر جهان شکل گرفته اند که با توجه به ماهیت شکل‌گیری برای اقشار مختلف جامعه، جذابیت و اهمیت دارند.

برخی از این موزه‌ها نه تنها به خاطر نقششان در حافظه تاریخی و هنری بشر بلکه به خاطر توانشان در تحریک حس زیبایی‌شناختی انسان منحصر به فرد هستند. یکی از موزه‌های منحصر به فرد جهان در سنگاپور قرار گرفته است. این موزه با مساحتی بالغ بر ۶۰۰۰ مترمربع در ۱۷ فوریه ۲۰۱۱ در مجاورت خلیج مارینا (خلیجی در بخش جنوبی سنگاپور) تأسیس شد تا بخش‌هایی از هنر، علم، موسیقی و فناوری نوین را در ۲۱ گالری مختلف به نمایش بگذارد.

 
 
 

موزه هنر و علم سنگاپور از نظر معماری و نما بسیار منحصر به فرد است، زیرا ظاهر آن یادآور یک گل نیلوفر آبی است. برخی از افراد نیز نمای این موزه را نمادی از ۱۰ انگشت انسان و دست باز می‌دانند، اما آنچه که شاید علاوه بر زیبایی نمای موزه هنر و علم سنگاپور برای اکثر مردم به خصوص علاقمندان به حفظ محیط زیست اهمیت دارد، این است که ساختمان موزه هنر و علم سنگاپور سازگار با طبیعت است.

 

منبع: عصر ایران

درباره نویسنده