معماری هنر سازماندهی فضا است

معرفی کتاب «اصول و ضوابط چیدمان در معماری»؛
کتاب «اصول و ضوابط چیدمان در معماری» توسط نشر دیباگران تهران راهی بازار کتاب شد.

توجه و اهمیت در طراحی مناسب فضای داخلی منزل و محیط کار و تأثیر آن در افزایش بهره‌وری و ایجاد حس آرامش امری است انکارناپذیر. توجه به فضای داخلی و نحوه و تقسیم‌بندی پلان‌ها، نقش مهمی را در ساختار معماری یک بنا برعهده دارد. طراحی فضای با انعطاف‌پذیری بالا و تنوع‌پذیر از لحاظ چیدمان و آرایش سطوح می‌تواند کار کردهای مختلفی را بپذیرد و این در حالی است که مخاطب احساس رضایت بیشتری از فضا خواهد داشت.

استفاده از جداکننده‌های سبک و قابل حمل، شفاف‌سازی، رنگ‌بندی‌های متناسب با نیازهای موجود، تنوع مصالح، توجه به نحوه قرارگیری و تعامل مابین فضاهای مختلف از جمله ویژگی‌هایی هستند که در کنار ساختار خاصی که برای یک پلان معماری در نظر گرفته شده است، می‌تواند بر غنای آن افزوده و حتی قسمتی از مشکلات آن را حل کند. معماری داخلی نقش عمده‌ای در کیفیت بخشی فضای ساختمان ایفا می‌کند.

نحوه چیدمان و تقسیم‌بندی فضا، جنس و رنگ پوشش سطوح، نورپردازی، مبلمان و مجموعه عوامل موثر دیگر تعیین‌کننده زیبایی و کارآمدی فضاهای داخلی هستند. امروزه تاثیر معماری داخلی بر آرامش، راندمان، اثربخشی بسیار بدیهی و لازم به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر معماری داخلی به لحاظ معیارهای روانشناسی اهمیت بسیاری دارد. میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را می‌توان با راهکارهای مناسب تشدید یا تضعیف کرد. باید دانست که هرکدام از انسان‌ها دارای تعلقات ذهنی و روحی خاصی هستند که پاسخگویی به نیازهای آن‌ها در معماری داخلی در اولویت قرار می‌گیرد. در همین راستا مبحث طراحی و دکوراسیون داخلی، اهمیتی خاص یافته و در این کتاب در بخش‌های مختلف به آن پرداخته‌ شده.

فصل‌های این کتاب «رنگ‌شناسی»، «مقیاس انسانی»، «عناصر داخلی ساختمان»، «سیستم‌های محیطی داخلی»، «نورپردازی و آکوستیک»، «مصالح»، «کاربردی‌ترین سبک‌‌های چیدمان در دکوراسیون داخلی» و «سبک‌شناسی ملبمان در دکوراسیون داخلی» نام دارند.

کتاب «اصول و ضوابط چیدمان در معماری» به قلم حنانه سادات نورانی به همت نشر دیباگران تهران با قیمت ۳۴۸ هزار تومان در ۳۹۰ صفحه منتشر شده است.

ایلنا

درباره نویسنده


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/barandat/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35