ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

معماری شگفت‌انگیز روستای «دستکند گارنجگان»

از روستای دستکند گارجگان خوسف می‌توان به عنوان شگفتی دیگری معماری روستایی در خراسان‌جنوبی یاد کرد.

پریسا جمشیدی صبح امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: روستای دستکند گارجگان  در شهرستان خوسف واقع شده و آنچه در گارجگان بسیار جلب توجه می‌کند ساختار و شکل خانه‌ها است، خانه‌ها در دل تپه‌های مرتفع پدید آمده و در این نوع معماری  به زبان محلی گارجگان نام خانه‌ها را لون می‌گویند.

وی ادامه داد: لون‌ها از یک تا چند اتاق تشکیل شده و هر خانه دارای یک ورودی مشترک است که اتاق‌ها به آن وصل می‌شوند و شکل و ساختار لون ‌ها با هم فرق دارد و متراژ آن‌ها نیز متفاوت و از جمله ویژگی‌های این نوع معماری عدم وجود هرگونه تزئینات و آرایه‌ها است.

کارشناس ناظر مرمت بناهای تاریخی خراسان‌جنوبی اضافه کرد: قسمت انتهایی لون‌ها و امن‌ترین بخش را به محل نگهداری دام‌ها اختصاص داده‌اند تا از گزند حیوانات وحشی و گرمای تابستان و سرمای زمستان محفوظ بمانند.

جمشیدی روستای گارجگان را دارای سه دوره معماری  دانست و اضافه کرد: دستکند، دستکند و سازه‌های خشتی متصل به آن و سازه‌های خشتی و آجری دوره قاجار و پهلوی که با فاصله از دستکند‌ها احداث شده و بافت جدید و معاصر با فاصله از بافت قدیم احداث شده است.

وی گفت: قرارگیری روستا در جوار کوه بزرگ گارجگان و چشمه آب شیرین و همچنین رودخانه دائمی این مهم را فراهم کرد تا گذشتگان ابتدا از این آب به منظور کشاورزی و کاشت محصولاتی نظیر (پنبه، گل آفتاب‌گردان و علوفه برای دام) استفاده کرده و سپس در کنار استفاده از آب در کشاورزی از نیروی آن برای تولید آرد و تأمین خوراک به وسیله آسیاب استفاده کنند.

کارشناس ناظر مرمت بناهای تاریخی خراسان‌جنوبی افزود: قدمت تاریخی دستکندها در حال بررسی باستان‌شناسی است.

فارس

درباره نویسنده