معماری زیبای شیراز در خانه منطقی‌نژاد

این بنا در سال  ۱۳۸۳مورد مرمت قرار گرفت و در سال ۱۳۸۴ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس به موزه آرشیو “آواها و نواها” تبدیل گردید.

موزه موسیقی (خانه منطقی نژاد) یکی از بناهای تاریخی زیبا مربوط به دوره قاجار است که در سال ۱۳۱۱ ه.ق ساخته شده است. خانه تاریخی منطقی نژاد را می توان جلوه ای از معماری خانه های تاریخی شیراز به شمار آورد. تالار آینه خانه منطقی نژاد یکی از بی نظیر ترین تالارهای آینه خانه های تاریخی ایران است. خانه منطقی نژاد در سال ۱۳۵۲با شماره ۱۴۹۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در حال حاضر این خانه به عنوان موزه موسیقی مورد استفاده است.

خانه منطقی نژاد از خانه های اواخر دوران قاجار در شیراز است که در گذر مجاور ضلع جنوبی مسجد نو در خیابان احمدی واقع شده است. در ضلع جنوبی این خانه، شاه نشینی با تزئیناتی هم چون نقاشی در بدنه و سقف و آینه خانه با ازاره ای از آینه وجود دارد. دو اتاق در دو سوی شاه نشین وجود دارد که یکی دارای سقف نقاشی شده و بادگیر است و دیگری دارای تیرهای نقاشی شده سقف و شومینه گچبری است. در این نقاشی ها طرح های گل و بوته و نیز تصاویری از چهره زنان و تصاویری از قصرهای سبک اروپایی دیده می شود. ضلع شرقی و غربی خانه دارای اتاق های متعدد و نیز بخش های اندرونی خانه می باشد. تزیینات این بنا دربرگیرنده دریچه های مشبک چوبی، به صورت ارسی با شیشه های رنگی، طاق های مقرنس کاری شده، درهای منبت و معرق کاری شده و گچبری است.

این بنا در سال  ۱۳۸۳مورد مرمت قرار گرفت و در سال ۱۳۸۴ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس به موزه آرشیو “آواها و نواها” تبدیل گردید که در برگیرندۀ بخش های مختلفی چون اتاق شنیداری، دیداری، آرشیو صوتی، تصویری، گالری ساز، گالری اسناد دست نوشته های استادان موسیقی، کارگاه ساخت ساز سنتی، تالار موسیقی و … می باشد.

سلام نو

درباره نویسنده