پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

معـماری کاخ ورسای

کاخ ورسای فرانسه محل اصلی زندگی پادشاهان فرانسه از سال ۱۶۸۲ تا زمان آغاز انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹ بوده است. این کاخ در بخش یولینز در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب غربی مرکز پاریس واقع شده است. کاخ ورسای در حال حاضر یکی از بناهای تاریخی فرانسه به شمار می‌رود و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت اثر شده است. کاخ ورسای یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین قصر‌های جهان است و یکی از برترین نمونه‌های معماری فرانسه در قرن هجدهم نیز محسوب می‌شود.
کاخ ورسای دارای حدود ۲،۱۴۳ پنجره، ۱،۲۵۲ شومینه و ۶۷ راه پله است. در انقلاب فرانسه، تمام وسایل کاخ ورسای به لوور انتقال داده شد تا آسیب نبیند. لویی چهاردهم کسی بود که کاخ ورسای را توسعه داد و تبدیل به مرکز اصلی حکومت در آن دوره شد. مرحله اول توسعه کاخ ورسای ۱۷ سال طول کشید و سه جناح جدید به آن اضافه شد. در ادامه دو جناح دیگر، اصطبل‌ها، پتی تریانو و کلیسا و سالن اپرا نیز به این مجموعه اضافه شد.

کاخ ورسای اهمیت زیادی در تاریخ فرانسه دارد و سمبل قدرت مطلق پادشاهی فرانسه است. کاخ ورسای مرکز سیاسی فرانسه در دوران سلطنت لویی چهاردهم بود و دفاتر دولتی زیادی در آن وجود داشتند. کاخ ورسای تا آن موقع با عنوان «گهواره آزادی» شناخته می‌شد. خانواده سلطنتی در کاخ ورسای سکونت داشتند تا اینکه مجبور شدند به خاطر حمله به کاخ در اکتبر ۱۷۸۹ به پاریس بازگرداند.

تالار آینه

تالار آینه یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های کاخ ورسای است. تالار آینه ۷۳ متر طول دارد و از ۱۷ پنجره طاقدار تشکیل یافته است که هر پنجره با ۲۱ آینه زینت داده شده است. بدین ترتیب این راهرو بازتابنده در مجموع دارای ۳۵۷ آینه است. از نظر تاریخی نیز معاهده ورسای در سال ۱۹۱۹ برای پایان دادن به جنگ جهانی اول در این تالار امضا شد.

آپارتمان سیاره

آپارتمان بزرگ شاه لویی چهاردهم با عنوان آپارتمان سیاره نیز شناخته می‌شود. دلیل این نام‌گذاری وجود نقاشی یک سیاره در هر یک از هفت سالن داخل آپارتمان است. اگر می‌خواهید از این کاخ بازدید کنید، یادتان نروید که حتماً بالا را نگاه کنید؛ یکی از جالب توجه‌ترین چیزها درباره این اتاق سقف آن است.

باغ کاخ ورسای

باغ کاخ ورسای بزرگ‌ترین در نوع خود در اروپا است و طراحی آن توسط آندره لونتر در قرن هفدهم و با الگوی هندسی بوته‌ها، گل‌ها و درخت‌ها انجام شده است. باغ‌ها در قسمت جنوبی کاخ واقع شده‌اند و منظره بسیار زیبایی را به وجود می‌آورند. در باغ ورسای آبنماها زیبایی نیز طراحی شده‌اند که عظمت و زیبایی باغ را دو چندان می‌کند. آبنماهای آپلو و لاتونا جزو زیباترین‌ها در جهان هستند.

درباره نویسنده