معاون شهردار تهران: معماری ایرانی-اسلامی هنوز زنده است

 معاون شهرسازی شهرداری تهران معتقد است: با تمام فراز و نشیب هایی که معماری ایرانی-اسلامی طی قرن گذشته طی کرده، هنوز هم زنده و واجد ویژگی های منحصر به فردی است.

«عبدالرضا گلپایگانی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توضیح داد: امروز جهان معماری ایرانی-اسلامی را به ویژگی های خاص خود می شناسد و این نوع معماری در عصر کنونی نیز آثار ماندگاری را خلق کرده است.

وی یادآورشد: بناهای زیادی در تهران وجود دارد که در ادامه سنت معماری ایرانی امروز پیش چشم شهروندان است و از فضاهای اصلی شهر محسوب می شوند و مردم در آن حضور دارند.

گلپایگانی اظهارداشت: بناهای دوره قاجار، دوره پهلوی اول و دوم و دوره جمهوری اسلامی در تهران فراوان بوده و شاهد مثال آن برج آزادی، برج میلاد و پل طبیعت است.

معاون شهرسازی شهردار تهران گفت: بناهای ماندگاری مانند پل طبیعت نیز در سالهای اخیر و برای ایجاد فضاهای عمومی ساخته و با حضور و استقبال مردم همراه شده است.

وی خاطرنشان کرد: همانگونه که معماری ایرانی طی دوره های مختلف در زمینه ساخت پل ها نشان داده که پل فقط مسیر گذر از رودخانه نیست و معبری حتی برای توقف و تفرج نیز محسوب می شود، می توان گفت که پل طبیعت چنین نقشی را بر عهده گرفته است.

گلپایگانی ادامه داد: هر دوره ای در زمینه هنرهای گوناگون، فراز و فرود دارد و دوره صفوی اوج هنر معماری ایرانی است.

معاون شهرسازی شهردار تهران گفت: پس از صفویه در شاخه های معماری، در دوره قاجار نیز بناهایی با ویژگی های منحصر به فردی ایجاد و ساخته شده است که ارزش های خاص خود را دارد.

وی اعلام کرد: آن رشته معماری که ریشه در معماری هخامنشی، ساسانی تا صفوی، قاجار و دوره پهلوی دارد با آن قدرت و شدت ادامه پیدا نکرده است.

گلپایگانی اضافه کرد: با تمام این فراز و فرودها معماری ایرانی هنوز هم یک موجود زنده است و وجود دارد و واجد ویژگی هایی است که در دنیا به نام ایران شناخته می شود.

معاون شهرسازی شهردار تهران گفت: اگر مقداری مطالعات عمیقتری در مورد ویژگی های معماری ایرانی انجام گیرد، می توان این رشته را همچنان زنده نگه داشت و اکنون با اتکای به این مبحث، در تهران هم بناهایی ساخته شده است که ریشه در معماری ایرانی دارند.

ایرنا

درباره نویسنده


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/barandat/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35