مسجد زیبای زاهر کداه مالزی با معماری تایلندی

از مراکز دیدنی و زیبای مالزی، مساجد هستند که جدای از مذهبی بودن از نظر معماری و بصری زیبایی چشم نوازی دارند و دارای قدمت تاریخی است از جمله این مساجد، مسجد زاهر است که در شهر آلور ستار است.

آلور ستار بزرگ‌ترین شهر قبل از رسیدن به مرز تایلند است. این شهر، معمولا به عنوان نقطه‌ی شروعی برای سفر به لنکاوی، پارک Muda Eco یا Ulu تایلند، در نظر گرفته می‌شود، اما این شهر خود به تنهایی جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد.

یکی از زیباترین بنا‌های این شهر، در میدان padang واقع است. Balai Besar بنایی است که دیدن آن را به هیچ وجه نباید از دست بدهید. این بنا متعلق به قرن نوزدهم، با ستون‌های تزیین‌شده و تحت تاثیر معماری تایلندی ساخته شده است. مسجد زاهر یکی از بزرگ‌ترین و چشم‌گیرترین مساجد مالزی است.

مسجد زهیر کداه مالزی با معماری تایلندی + تصاویر

مسجد زاهر کداه مالزی در سال ۱۹۱۲ توسط تونکو محمود، پسر سلطان تاج‌الدین مکرم شاه ساخته شد. این مسجد آرامگاه جنگجویان کداه که در طول دفاع از این شهر در برابر سیام در سال ۱۸۱۲ کشته شدند، است. معماری این مسجد از معماری مسجد عزیزی در شهر لانگکات در شمال سوماترای اندونزی الهام گرفته شده است.

این مسجد با پنج مناره بزرگ ساخته شد که نشانه‌ای از پنج اصل اعتقادی مسلمانان است.

مسجد زهیر کداه مالزی با معماری تایلندی + تصاویر

همچنین بنای ساختمان این مسجد دارای یک گنبد اصلی و ۵ گنبد کوچکتر است که معرف اصول دین اسلام است. از طرفی معماری زیبای مراکشی مسجد زاهر بسیار شبیه به مسجد لانکانت (Langkat) در سوماترای شمالی است و این مسجد یکی از قدیمی‌ترین مساجد مالزیاست که گردشگران هر ساله بعنوان یکی از دیدنی‌های مالزی از این مکان دیدن می‌کنند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

درباره نویسنده