مسجد خسرو، یادگار رو به ویرانی صفوی در اردستان

مسجد سه طبقه خسرو از شاهکارهای معماری دوره صفوی در اردستان، در حال نابودی است.

مسجد خسرو درسال ۱۱۳۵ هجری قمری بنا شده و ۳۶ سال پیش به شماره ۱۶۹۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این مسجد به صورت روباز و در سه طبقه ساخته شده است.

روند تخریب این بنا، علاقه‌مندان میراث فرهنگی را نگران کرده و آنان از مسئولان می‌خواهند زودتر به این اثر تاریخی رسیدگی کنند تا به سرنوشت برخی دیگر از آثار تاریخی ارزشمند شهرستان اردستان دچار نشود.

کامران هاشمی مدیر سازمان مردم نهاد کانون اردستان پژوهی کاوه گفت: مسجد خسرو دارای سه طبقه است: شبستان، همکف و طبقه بالا که هرکدام کاربری‌های خاص خود را داشته است، به این ترتیب که از شبستان که بزرگترین قسمت بناست درزمستان و از طبقه همکف و بالا در تابستان استفاده می‌شده است.

وی اضافه کرد: گنبد مسجد از روی پایه مربع تا ارتفاع خاصی بالا می‌رود و به هشت گوشواره و ۱۶ نیم لوزی تبدیل و سپس عمامه گنبد بنا می‌شود.

مدیر سازمان مردم نهاد کانون اردستان پژوهی کاوه گفت: یکی از مسائلی که این بنا را تهدید می‌کند ساخت و ساز‌های غیر اصولی در کنار آن است.

هاشمی افزود: این روز‌ها نیمه کاره رها شدن دیوار ضلع جنوبی و ورودآب باران به مسجد اهالی محله راهمیان را نگران کرده است.

مهدی مشهدی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردستان به خبرنگار ما گفت: با پیگیری‌هایی که شدهمرمت مسجد تاریخی خسرو به زودی آغاز می‌شود.

وی افزود: حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات تملک دارایی‌ها به مرمت بنا‌های تاریخی در سال ۱۴۰۰ جاری تخصیص یافته است، اما این اعتبار برای مرمت همه بنا‌ها کافی نیست و ما مجبوریم آ را صرف مرمت بنا‌های تاریخی شاخص شهرستان کنیم.

باشگاه خبرنگاران جوان

درباره نویسنده