ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

مسجد «بیت الفتوح» لندن،تلفیقی از معماری اسلامی و معماری مدرن بریتانیا

مسجد «بیت الفتوح» که در «موردن» لندن واقع شده است یکی از بزرگ ترین مساجد اروپای غربی است و ظرفیت پذیرایی از ۱۳ هزار نمازگزار را دارد.

این مسجد در سال ۲۰۰۳ میلادی با هزینه ۱۵ میلیون پوندی که جامعه مسلمانان احمدیه آن را بر عهده گرفت ساخته شد.

 

 

مسجد اصلی دارای ارتفاع ۲۳ متر از سطح زمین است و برای به حداکثر رساندن ظرفیت ساختمان یک فضای زیرزمینی هم برای آن در نظر گرفته شده است.

 

 

نام مسجد «بیت الفتوح» به خاطر تلاش های متولیان آن برای اطعام افراد بی خانمان و انسجام جامعه محلی برای دفعات زیادی در روزنامه های انگلیسی آورده شده است.

 

طراحی این مسجد هم تلفیقی از طرح سنتی اسلامی با معماری مدرن انگلیس است.

 

«بیت الفتوح» دارای تاریخی از رویدادهای قابل توجه است. در مستند تلویزیونی سال ۲۰۱۵ میلادی از آن به عنوان «بزرگ ترین مسجد بریتانیا» یاد شد.

 

«میرزا طاهر احمد»،رئیس وقت جامعه مسلمانان احمدیه در فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی درخواست بودجه برای ساخت مسجد «بیت الفتوح» را ارائه داد و زمینی که مسجد در آن قرار دارد در ۲۹ مارس سال ۱۹۹۶ میلادی خریداری شد.

 

طراحی این مسجد را استودیوی معماری آکسفورد به نام «ساتون گریفین» ارائه داد.

 

سنگ بنای مسجد بیت الفتوح به دست میرزا طاهر احمد در ۱۹ اکتبر ۱۹۹۹ در مراسمی با حضور ۲۰۰۰ مهمان گذاشته شد و در نهایت این مسجد در روز سوم اکتبر ۲۰۰۳ افتتاح شد.

 

 

در مراسم افتتاح این مسجد بیش از ۶۰۰ مهمان از جمله اعضای پارلمان اروپایی،اعضای پارلمان بریتانیا،شهردارهای حومه های لندن،اعضای شورای شهر و سخنران های دانشگاهی حضور داشتند.

 

مسجد بیت الفتوح در سال ۲۰۱۰ میلادی به عنوان «۵۰ ساختمان برتر جهان» در نشریه «Spectator» معرفی شد.

 

 

این مسجد همچنین در مرکز کمپین وفاداری ، آزادی و صلح در سراسر انگلیس برای از بین بردن تصورات غلط درباره اسلام و ایجاد پل ارتباطی میان مسلمانان و غیر مسلمانان  قرار داشت.

 

منبع:شبستان

درباره نویسنده