مرحله سوم مرمت حمام تاریخی ملابابا در کازرون آغاز شد

محمد جواد جوکاری این حمام از جالب ترین بناهای دوران قاجاریه در بین فضاهای معماری شهری است و از اهمیت زیادی برخوردار است. 
 
وی ادامه داد:این حمام بخش های مختلف شامل راهرو ،صحن وسیع ،سقف های گنبدی شکل و نورگیر در مرکز گنبد دارد که سقف گنبدی شکل ابن بنا به ارتفاع هشت متر  است که مصالح به کار رفته در بنا از گچ و سنگ است.
 
جوکاری گفت: قسمت های داخلی شامل سکوهای نشیمن است که در زیر سکوها حفره های گداشتن کفش تعبیه شده است،  خزینه و آتش دان از دیگربخش های داخلی حمام است که با توجه به موقعیت منطقه سوخت آن از هیزم و خار  بیابان بوده است. 
 
وی ادامه داد: این بنا درتاریخ ۲۵ اسفندماه ۷۹ به شماره ۳۲۸۴درفهرست آثارملی به ثبت رسید.
جوکاری اضافه کرد: اولین مرحله مرمت این بنا درسال ۹۷ شروع شد و دو مرحله از مرمت این حمام به پایان رسیده است و مرحله سوم مرمت این بنا  شامل اندود گچ کاری دیوارها و بخش زیرزمین و طاق ها و فضای گرم خانه همچنین اجرای تاسیسات الکتریکی در فضای گرم خانه است که با اعتباری افزون بر ۲۸۰میلیون تومان اجرا می شود.
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگریو صنایع دستی کازرون افزود: پس از پایان مرمت کامل این حمام تاریخی باهدف جذب گردشگر به عنوان بازارچه صنایع دستی استفاده خواهد شد.     شهرستان کازرون در غرب استان فارس و فاصله آن با شیراز حدود ۱۲۰ کیلومتر است.
 
کازرون نما

درباره نویسنده