مدیریت شهری در توسعه نماهای اسلامی ایرانی نقش تأثیرگذاری دارند

ستوده نیا، گفت: مدیریت شهری در توسعه نماهای اسلامی ایرانی نقش بسیار تأثیرگذاری دارند و طبیعتاً با دستورالعمل و کنترل‌هایی که در این راستا توسط حوزه‌های مرتبط موضوع انجام می‌شود می‌تواند تأثیری مثبت داشته باشد.

محمد ستوده نیا، معاون شهرسازی و معماری شهرداری اراک، در خصوص موضوع نمای ساختمان‌ها در شهر اراک گفت: مدیریت شهری در توسعه نماهای اسلامی ایرانی نقش بسیار تأثیرگذاری دارند و طبیعتاً با دستورالعمل و کنترل‌هایی که در این راستا توسط حوزه‌های مرتبط موضوع انجام می‌شود می‌تواند تأثیری مثبت داشته باشد.

ستوده نیا اظهار کرد: با توجه به اسناد طراحی شهری که شورای عالی شهرسازی متولی اصلی آن در کل کشور است به دستورالعمل و شیوه‌نامه‌هایی پرداخت که شامل ضابطه کلی است در آن پیشنهاد شده در استان‌ها و شهرها با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی، مسائل فرهنگی و اجتماعی هر شهر بعضاً نیاز است تغییراتی در نماها انجام شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اراک، افزود: شهرداری در محدوده بافت مرکزی شهر اراک که قرابت بیش‌تری به اراک قدیم دارد کاملاً هماهنگی نما و بافت شهر را کنترل کرده و تمامی نماها مورد تأیید میراث فرهنگی است که در این راستا بیشتر از نماهای آجری استفاده‌شده است.

وی گفت: برای کنترل نماها و جلوگیری از ترویج نماهای بیگانه نیاز به دریافت طرح نما و نقشه اجرایی آن هنگام صدور پروانه است که این موضوع نیاز به ضوابطی دارد که به کمیسیون ماده پنج ارائه کردیم، البته شهرداری نیز عضوی از این کمیسیون است و نیروهای شهرداری در تلاش هستند تا زودتر خروجی این کمیسیون اعلام شود و بتوانیم در کمیته سیما آن را جزو ضوابط اصلی قرار دهیم، به این ترتیب قبل از صدور پروانه، نوع نما و مصالح مصرفی و نقشه و طرح نما مشخص شده تا شهرداری بتواند کنترل‌های لازم را انجام دهد.

منبع:ایرنا

درباره نویسنده