پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

ما مسئولیت بافت تاریخی را داریم، نه بافت فرسوده

قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «ما با کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی شهر‌ها همسایه دیوار به دیواریم و در دولت مردمی آیت‌الله رئیسی باید به دنبال برطرف کردن مسائل و مشکلات مردم باشیم.»

 علی دارابی در دومین اجلاس مجمع روسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها که دیروز چهارشنبه ۱ تیر ۱۴۰۱ برگزار شد، اظهار کرد: «برخی گمان می‌کنند میراث‌فرهنگی مانع توسعه و پیشرفت و سازندگی است، در حالی که این‌گونه نیست. در ۱۶۸ شهر بافت تاریخی معرفی و مشخص شده و ما بر رعایت حفظ حریم این شهرهای تاریخی تاکید داریم.»

او با اشاره به اینکه میراث‌فرهنگی در حالی که وظیفه صیانت از حریم تاریخی را دارد، به دنبال توسعه است، بیان کرد: «درخواست من از شما این است که در استان‌ها تفاهم‌نامه‌هایی را امضا کنید. ما با شما همسایه دیوار به دیوار هستیم و باید با هم به مردم خدمت کنیم و از مشکلات مردم گره‌گشایی کنیم.»

دارابی اضافه کرد: «یکی از مشکلاتی که در استان‌ها وجود دارد، این است که بین بافت تاریخی و بافت فرسوده برداشت متضاد شکل می‌گیرد. ما مسئولیت بافت تاریخی را داریم، نه بافت فرسوده. این دو موضوع باید از هم تفکیک شود.»

قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی افزود: «یکی دیگر از مسائل نیز این است که زیرمجموعه‌های ما باید آموزش ببیند. اکنون در دولت مردمی آیت‌آلله رئیسی یک فرصت مناسب برای خدمت به مردم به‌وجود آمده است و در همین حال مجلس و سایر دستگاه‌ها نیز برای خدمت‌گذاری به مردم آماده‌اند.»

دارابی اظهار کرد: «امیدواریم در دولت مردمی آیت‌الله رئیسی و در دوران وزارت مهندس ضرغامی بهترین همکاری را شاهد باشیم. پیشنهاد من این است که دبیرخانه‌ای در این زمینه تشکیل شود و همه ساله از شهردارانی که در حوزه میراث‌فرهنگی فعالیت خوبی دارند، تجلیل شود و این شهرداران به الگوهایی برای سایر شهرها تبدیل شوند که در عین توسعه شهر و توجه به مبلمان شهری به صیانت از بافت تاریخی و حریم آثار تاریخی شهر توجه دارند.»

هم‌افزایی برای پیشگیری از حوادث احتمالی در بازار تهران 

غلام‌عباس ترکی معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور نیز در این نشست طی سخنانی گفت: «همکاری دستگاه‌های مختلف برای صیانت و حفظ آثار و بناهای تاریخی بسیار مهم است و در این باره باید بتوانیم همکاری بین دستگاه‌ها را بیش از پیش تقویت کنیم.»

او افزود: «به‌عنوان مثال درباره بناها و اماکنی مثل بازار تهران باید به ساز و کار مشخصی بین شهرداری، اصناف و میراث‌فرهنگی برسیم، ما نیز آماده همکاری هستیم. با توجه به شرایطی که در بازار وجود دارد، خدای نکرده اگر اتفاقی بیفتد خسارت زیادی وارد خواهد شد، لذا در این باره نیازمند همکاری و تدوین سازوکار هستیم.»

ترکی اضافه کرد: «ما به منظور تعیین تکلیف این موضوعات درخواست همکاری داریم و آماده همکاری در تمام موضوعات با وزارت میراث‌فرهنگی و شهرداری هستیم.»

در نشست این مجمع همچنین تعدادی از روسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

میراث آریا

درباره نویسنده