مایکل گریوز، معمار بزرگی نیویورکی

مایکل گریوز در تاریخ ۹ ژوئیه‌ی ۱۹۳۴ در ایندیانا، آمریکا متولد شد. وی یک معمار و طراح برجسته‌ی آمریکایی بود. می‌توان گفت که او یکی از ۵ معمار بزرگ نیویورک در تاریخ معماری آمریکا بود. در دانشگاه سین سیناتی و هاروارد تحصیلات معماری خود را طی نمود. در سال ۱۹۶۰ وارد آکادمی آمریکایی رم شد و به‌عنوان عضو هیئت‌امنا در آکادمی به کار مشغول شد و در همان سال جایزه رم به او تعلق گرفت. گریوز نه‌تنها افتخارات بسیاری را از آن خود کرد بلکه می‌توان گفت جزء معماران پرکار قرن بیستم است.

پرکاری و دقیق بودن در جزئیات معماری او بسیار است. حجم‌ها و کلیات به‌شدت عناصر معماری داخلی وی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این ویژگی مهم یعنی “کل ثابت“ در تمامی تفکرات معماران حرفه‌ای آنان را به تئوری و فرضشان متعهد و وفادار می‌کند، در گریوز نیز به‌خوبی مشاهده می‌شود. از طراحی‌های وی که دقیقاً از جزئیات تاریخی و پست‌مدرن پیروی می‌کند صندلی‌های او است و تمام خطوط معماری او در طرح صندلی‌هایش قابل‌مشاهده است؛ مانند فضاهای معماری او که آرام و قابل‌قبول هستند، راحتی نشستن بر صندلی‌های مایکل نیز همین حس را تداعی می‌کند. در معماری او، رنگ از عوامل تعیین‌کننده به شمار می‌رود و همین را در جزئیات و عناصر معماری داخلی‌اش نیز کاملاً می‌توان مشاهده نمود.

 

در صحت این امر می‌توان به طرح و ساخت بالغ‌بر ۵۵ میلیون مترمربع ساختمان موفقیت‌های زیاد او در قرن بیستم اشاره کرد که همین امر سبب شد تا جایزه مدال طلایی قرن را از آن خود کند. بااین‌وجود که مایکل زمانی که جوان بود و شامل ۵ آرشیتکت نیویورک بود، بیانیه‌ای بر اصول معماری مدرن صادر کرد اما یکی از شاخص‌ترین معماران پست‌مدرن قرن بیستم به‌حساب می‌آید. به دلیل مکان تولد و رشد مایکل در ایندیاناپولیس که ریشه در تاریخ آمریکا دارد و محل زندگی سرخپوستان آمریکایی بوده است، فرم‌ها و روحیه سرخپوستی در آن شهر به‌شدت بر فرم‌های معمار آمریکایی مایکل گریوز مؤثر بوده است. ازجمله نمادهایی از اشکال سرخپوستی در آثار وی، حجم‌های معماری و جزئیات ساختمان‌ها، تناسبات و تیزی‌های برخی از بام‌های ساختمان‌ها هستند؛ اما ترکیبات صحیحی که از عوامل محیطی به کار می‌گیرد هنر ذاتی و روحی گریوز است. پس از مدتی که مایکل موردتمجید و تقدیر قرار گرفت، در برخی از معماری‌هایش، مزاح نمود. بااین‌وجود همیشه معماری‌اش را دقیق و جدی طراحی و اجرا کرد.

ازجمله آثار بسیار زیاد  مایکل گریوز  می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
 
    ساختمان خدمات عمومی پرتلند (۱۹۸۳-۱۹۸۰)
    کتابخانه مرکزی دنور (Denver Central Library)
    یکی از خوابگاه‌های دانشگاه درکسل
    «هتل استاینبرگر» در اسرائیل در کرانه دریای سرخ
 
فاطمه نصرتی

درباره نویسنده


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/barandat/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35