پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

فلک‌الافلاک؛ شاهکار معماری دوره ساسانیان

قلعه فلک‌الافلاک یا دژ شاپورخواست یکی ‌از شاهکار معماری جهان است که در دوره ساسانیان در شهر خرم‌آباد بنا شده است.

قلعه فلک‌الافلاک این بنای باشکوه به‌عنوان یکی ‌از شاخص‌ترین اثر تاریخی استان لرستان مربوط به دوره ساسانیان بوده و به‌دلیل معماری زیبا و شگفت‌انگیز آن از سوی بسیاری از کارشناسان به‌عنوان یکی‌از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گرفته است.

این قلعه تاریخی که بر فراز تپه‌ای مشرف‌به شهر خرم‌آباد واقع‌ شده دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل است؛ ارتفاع بلندترین دیوار این قلعه عظیم تا سطح تپه ۲۳متر، مساحت کلی آن پنج هزار و ۳۰۰ مترمربع و پلان بنای این قلعه تاریخی به‌صورت هشت‌ضلعی نامنظم است.
این بنای باستانی با واقع‌شدن بر فراز یک صخره سنگی بر دره تاریخی خرم‌آباد اشراف کامل دارد و به‌دلیل موقعیت استراتژیکی خود در قرن چهارم هجری قمری به‌عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل‌بویه درآمد و در یک برهه نیز به خزانه حکومتی خاندان بدر تبدیل شد، پس‌ازآن نیز مقر حکومت اتابکان لرکوچک و والیان لرستان در دوره صفویه و قاجاریه بوده است و در دوران پهلوی اول و دوم نیز از این قلعه به‌عنوان پادگان نظامی و زندان سیاسی استفاده‌شده است.
قلعه فلک‌الافلاک در سال ۱۳۴۹ از سوی ارتش به وزارت فرهنگ و هنر سابق واگذار شد و با ثبت آن به‌عنوان یکی از آثار تاریخی برجسته این دیار موزه مردم‌شناسی استان لرستان در آن راه‌اندازی شد.

فاطمه نصرتی

درباره نویسنده