غاری دست کن و نهفته از اسرار/ معماری پیشرفته ایرانیان در یک آپارتمان قدیمی

غار کرفتو مجموعه‌ای از زیبایی‌های طبیعی و تلاش انسان‌ها برای زندگی ایمن است و به عنوان اولین آپارتمان مسکونی جهان در مسیر ثبت جهانی قرار گرفته است.

کردستان سرزمینی کهن و تاریخی است که به خاطر آثاری به جای مانده از تمدن‌های گذشته، طبیعت بکر و دست نخورده و فرهنگ زیبا و مهمان‌نوازی مردمانش در طول تاریخ همواره مورد توجه ایرانگردان و جهانگردان قرار گرفته است.

غار کرفتو از آثار تاریخی و شگفت‌انگیز استان کردستان است که به عقیده مورخان و باستان‌شناسان تاریخ آن به دوران سوم زمین‌شناسی باز می‌گردد.

این اثر مجموعه‌ای از زیبایی‌های طبیعی و تلاش انسان‌های پیشین برای زندگی ایمن است که به عنوان اولین آپارتمان مسکونی جهان شناخته شده است. کرفتو یکی از غار‌های طبیعی و دست کند بشر، اما آمیخته با رمز و راز‌هایی است که هنوز پرده از اسرار بسیاری از آن‌ها برداشته نشده است.

سالانه مسافران بسیاری از این مکان جذاب و حیرت‌انگیز دیدن می‌کنند و به عنوان یکی از زیباترین و مشهورترین جاذبه‌های گردشگری استان به شمار می‌رود.

اگر قصد سفر به استان کردستان را دارید دیدن زیبایی‌های این غار رازآلود و اسرارآمیز را از دست ندهید.

آپارتمانی قدیمی و دست ساز که با اسرار نهفته است + فیلم و تصاویر

 موقعیت کم‌نظیر آن در مجاورت سایر سایت‌های تاریخی مانند قلعه‌ی باستانی زیویه و مجموعه‌ی تاریخی تخت سلیمان موجب شده است این غار به مهم‌ترین جاذبه‌ی تاریخی قابل بازدید استان  تبدیل شود.

این غار شگفت‌انگیز این غار در ۶۷ کیلومتری شمال شهر دیواندره در بین رشته کوهی آهکی واقع شده است.

غار کرفتو جزو زیباترین و بااهمیت‌ترین غار‌های طبیعی و دست‌ساز ایران محسوب می‌شود که در ادوار مختلف مورد استفاده و سکونت انسان بوده و طی این دوره‌ها جهت سکونت تغییر حالت داده و فضا‌هایی به صورت معماری و صخره‌ای در ۴ طبقه و در دل کوه حفر شده است.

برای رسیدن به این غار باید بیش از ۱۸۰ پله را طی کرد. این غار در ارتفاعی بیش از ۱۰۰ متر از سطح زمین قرار دارد و  دالان طبیعی غار بیش از ۶۰۰ متر که ارتفاع سقف آن از ۱ تا ۱۲ متر متفاوت است.

با عبور از دو نردبان فلزی و اندکی سنگ نوردی در دهانه غار می‌توان وارد نخستین اتاق دست کنده غار شد و شاهد پنجره‌هایی مشرف به دره و منظره طبیعی دره بود.

آپارتمانی قدیمی و دست ساز که با اسرار نهفته است + فیلم و تصاویر

با رسیدن به آخرین اتاق حوضی شکل، ساروجی کم عمق و یک آتشدان خودنمایی می‌کند که گویا محلی برای انجام مراسم‌های دینی مردمی بوده که سالیانی بس دور در این غار سکونت داشته‌اند.

طبقه دوم غار بر روی شکافی ساخته شده که دهانه طبیعی غار محسوب می‌شود و دیوار‌های دو طرف آن را افقی و به طور منظم سوراخ کرده‌اند.

از طریق یک راهرو ١٠ پله‌ای و یک تنوره ٣ متری در طبقه دوم و با عبور از آن می‌توان به طبقه سوم غار راه یافت.

بر روی سر در ورودی یکی از اتاق‌های طبقه سوم این غار کتیبه‌ای یونانی وجود دارد که هر چند تا حدود زیادی صدمه دیده، اما این جمله در آن نقش بسته که «این خانه هراکلس است؛ هر کس در آن وارد شود در امان است».

وجود این کتیبه موجب شده تا برخی بر این عقیده باشند که احتمالا این غار مدتی به‌طور موقت مورد سکونت سلوکیان قرار گرفته که پس از فتوحات مهرداد دوم اشکانی به سمت غرب ایران حرکت کردند.

آپارتمانی قدیمی و دست ساز که با اسرار نهفته است + فیلم و تصاویر

به دلیل وجود آب در برخی از قسمت‌های غار، باید سوار بر قایق به سمت قسمت‌های مختلف این غار پر رمز و راز رفت.

بر دیواره عمودی طبقات مختلف غار آثار متعددی از جمله تصویر انسان حیوانات و گیاهانی همانند گوزن، مارال، سوارکار سوار بر اسب و حیواناتی ناشناس بر در و دیوار غار آدمی را مدتی به فکر فرو می‌دارد.

بخش طبیعی این غار دارای دالان‌های متعدد و کم ارتفاع با گذرگاه‌های صعب‌العبوری است که در انتهای این دالان‌ها آب زیادی وجود دارد و به دلیل فرسایش و رسوبات این بخش به شکل‌های منحنی و کروی و چند بُعدی درآمده که فضا را به فضایی رازآلود تبدیل کرده  است.

وجود آشپزخانه، دالان‌ها، اتاق‌های متعدد و در و پنجره‌های این غار نشان از سکونت انسان باستان در این غار دارد.

دیدن منظره طبیعت بکر این منطقه بر فراز غار خود یکی از جذابیت‌های این سفر زیبا است و چشم‌ها را از دیدن این همه زیبایی به وجد می‌آورد.

معماری غار از هوش بالای ساکنان خود در زمانی بس دور حکایت می‌کند، معماری این غار به گونه‌ای طراحی شده که در فصل زمستان گرم و در فصل تابستان بسیار خنک است و همین شرایط مطلوب غار سبب سکونت انسان و استفاده از آن به عنوان دژ دفاعی و پناهگاه بوده است.

باشگاه خبرنگاران جوان