ش٫ فروردین ۲۵ام, ۱۴۰۳

عمر افندی شکی مسجدی متعلق به قرن نوزدهم در باکو

در این بنا علاوه بر معماری مخصوص بخود، روح معماری منطقه نیز حفظ شده است که همین امر این بنا را به نمونه ای از معماری منحصر بفرد تبدیل کرده است.

از مکان‌های دیدنی شکی مسجد عمر افندی این شهر است که طبق نوشته ای که بر دیوار مسجد نصب است متعلق به قرن نوزدهم می‌باشد، اما مردم شکی معتقدند این مسجد در قرن هجدهم بنا شده است. نمای این مسجد از آجر سوخته است که در اولین نگاه توجه انسان را بخود جلب میکند. این بنا در پیشانی بطرز زیبایی بحالت برجسته آجرکاری شده است. طاق‌های ظریف آجری که اطراف پنجره ها را زینت بخشیده است، زیبایی نمای بنا را کامل تر کرده است. ردیف‌هایی از آجر و  سنگ اطراف این مسجد را بطرز جالب توجهی در بر گرفته اند.

از مسجد عمر افندی شکی چه می‌دانید؟

آجرکاری زیبایی که بعنوان تزئین بر روی مناره این مسجد اجرا شده نمونه ای از اصول معماری این منطقه میباشد. در این بنا علاوه بر معماری مخصوص بخود، روح معماری منطقه نیز حفظ شده است که همین امر این بنا را به نمونه ای از معماری منحصر بفرد تبدیل کرده است. محراب این مسجد بعنوان دکور داخلی بنا بطرز ماهرانه ای تزئین شده است. نمازگزاران در حوض حیاط این مسجد وضو میگیرند و در فضای نورگیر داخل مسجد به نماز می ایستند.

سلام نو

درباره نویسنده