ش٫ فروردین ۲۵ام, ۱۴۰۳

عمارت محسنی بهبهان؛ خانه چهل دری

وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی از عمارت محسنی در بهبهان به عنوان شاهکار معماری یاد کرد و نوشت: به دلیل تعداد زیاد در اتاق‌ها، در گذشته آن را خانه چهل‌دری می‌نامیدند.

علی اصغر مونسان با انتشار تصاویری از عمارت محسنی (هنرمندان) در بهبهان در شبکه اجتماعی نوشت: در شهر قدیمی بهبهان یا همان ارجان بواسطه اشیاء بدست آمده در کشفیات باستان‌شناسی سال ۱۳۶۱ (هجری شمسی) تاکنون قدیمی‌ترین دوره تاریخی آن معلوم گردیده است که نشان از هزاره دوم پیش از میلاد مسیح دارد.

وزیر میراث‌فرهنگی با اشاره به اینکه شهر بهبهان دارای آثار تاریخی بسیار و خانه‌های قدیمی زیبایی است، خاطرنشان کرد: از جمله‌ این خانه‌ها عمارت تاریخی محسنی معروف به عمارت هنرمندان در خیابان شهید گرایمی است که در محله‌ محسنی‌های شهر بهبهان واقع شده است، این عمارت از دوران پهلوی به یادگار مانده و در گذشته آن را خانه چهل دری می‌نامیدند.

مونسان از عمارت محسنی در زیبایی و معماری به عنوان شاهکار یاد کرد و نوشت: یکی از خصوصیات خانه محسنی تعداد زیاد در اتاق‌ها است که زیبایی فوق‌العاده‌ای را به آن بخشیده است همچنین ترکیب گچ، چوب و آجر در خانه محسنی فضایی سنتی و آرام را فراهم آورده تا میهمانان چند شبی را به دور از شلوغی شهر سپری کنند.

به گزارش ایرنا، با توجه به شیوع بیماری کرونا و توصیه ستاد ملی مقابله به کرونا به در خانه ماندن و تاکید بر تعویق سفر به دوران پس از مهار بیماری کووید ۱۹، اکنون بهترین فرصت برای مطالعه و شناخت بیشتر جاذبه های فرهنگی، گردشگری و طبیعی ایران ایجاد شده است که می توان با بررسی دقیق، مقصدهای جذاب و جدید گردشگری را برای مسافرت های فردی و گروهی در دوران پسا کرونا برنامه‌ریزی کرد.

منبع:ایرنا

درباره نویسنده