عباسی: حق شهروندان است که ساختمان های پرخطر را بشناسند

مهدی عباسی، عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر در خصوص ساختمان‌های ناایمن تهران گفت: لیست ۱۲۹ ساختمان ناایمن باید به روز رسانی شود، چرا که تا به امروز بخشی از آنها تجهیز و بخشی دیگر به روز شده است.

عباسی در خصوص گام دیگری که در خصوص ساختمان‌های ناایمن باید برداشته شود، توضیح داد: باید مراجع ذیربط و ذیصلاح در این باره اقدام کنند و این اقدام باید توسط شهرداری تهران با همراهی دادستانی و هماهنگی مراجع انتظامی صورت گیرد و همچنین اقدام موثر بازرسان کار در مراکز صنعتی و کارگری و وظیفه‌ای است که خود مالکان باید انجام دهند. مالکان وظیفه و رسالتی بر ایمن سازی دارند. البته مسائل پیچیده سرقفلی و حقوقی وابسته نیز وجود دارد.

او در مورد موانع اقتصادی برای ایمن سازی ساختمان‌ها عنوان کرد: به نظر من بخش اصلی موضوع، مسائل اقتصادی نیست و این یک بخش فرعی است که در بعضی موارد می‌تواند به عنوان یک گزینه جدی مطرح شود. باید با مصوبات، حمایت‌ها و ارائه تسهیلات مشکل را برطرف کرد.

عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در خصوص وظیفه مالکان بر ایمن سازی ساختمان‌ها تاکید کرد: مالک موظف است ایمنی را در ساختمان‌ها ایجاد و در غیر اینصورت حداقل تمهیدات لازم را برای حضور حداقلی تامین کند، ساختمان قابلیت بهره برداری ندارد.

عباسی در پایان درباره مساله فرونشست‌ها در شهر تهران هم توضیح داد: فرونشست در تهران یک مساله جدی است که فاضلاب تنها دلیل آن نیست و این اتفاق سه علت دارد. دلیل نخست این است که مداخلات انسانی صورت می‎گیرد، دوم برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی و سوم مساله فاضلاب‌ها است. ولی با نوسازی یک ساختمان، در هنگام نوسازی آزمایش خاک انجام می‌گیرد تا مقاومت خاک سنجیده و بر اساس آن طراحی و محاسبات انجام شود و اساسا نوسازی امر واجبی است که در تهران باید صورت گیرد.

اقتصاد آنلاین

درباره نویسنده


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/barandat/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35