طرح جامع مرمت برج رسکت تهیه می‌شود

معاون میراث‌فرهنگی مازندران از تهیه طرح جامع مرمت برج رسکت در شهرستان ساری خبر داد.

به‌گزارش خبرنگارآریادفترمازندران درساری، مهدی ایزدی با اعلام این خبر گفت: برج رسکت در سال 1312 به شماره 193 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، این بنا جزو قدیمی‌ترین آثار شاخص استان است که جایگاه مهمی در معماری برج‌های آرامگاهی بعد از اسلام دارد.

او با اشاره به تزئینات گچ‌بری و کتیبه‌هایی با خط پهلوی و کوفی و آجرکاری این برج در بستر شهر تاریخی پریم افزود: «این بنا در سال‌های متمادی قبل و بعد از انقلاب مرمت ‌شد. از سال 85 با آغاز به کار پروژه برج‌های آرامگاهی در مازندران، مطالعات علمی و حفاظت و مرمت آن به‌صورت تخصصی در دستور کار قرار گرفت.

معاون میراث فرهنگی مازندران عنوان کرد: «در این سال‌ها اقداماتی همچون، تهیه طرح مرمت، فتوگرامتری، اسکن سه‌بعدی و مطالعات آزمایشگاهی صورت گرفت. مرمت تزئینات و ایجاد پوشش حفاظتی “حلب پوش به‌عنوان یک اقدام موقت و حفاظت اضطراری در راستای جلوگیری از تخریب بیشتر این بنا انجام شد.

ابوالفضل نیکوبیان ناظر مرمتی این پروژه بیان کرد: «در راستای تکمیل فرایند مرمت علمی این بنا، جمع‌آوری و حذف پوشش موقت و بازسازی حفاظتی گنبد داخلی بر اساس قوس و شواهد موجود آهیانه با حفظ قسمت‌های باقی‌مانده اصیل گنبد، تمامی اقدامات مرمتی دهه‌های گذشته در سال 97 و 98 آغاز شد.

او تصریح کرد: برگشت‌پذیر بودن و سبک‌سازی روش اجرا و استفاده از مصالح همگون با کالبد تاریخی این بنا از جمله ویژگی‌های مرمت علمی این برج بوده است.

نیکوبیان گفت: «طرح بازنگری گنبد بیرونی و بهسازی محوطه پیرامون این برج در راستای مرمت جامع و نهایی، توسط مشاوران تخصصی در حال تهیه است.

او افزود: «روز سه‌شنبه 11 شهریور 99 داربست‌های موجود پس از تکمیل مطالعات مشاوران در طرح نهایی، به‌طور کامل جمع‌آوری شد تا این اثر باشکوه در روستای رسکت و بخش دودانگه شهرستان ساری، نمایانگر فعالیت حوزه تخصصی میراث‌فرهنگی در طول یک قرن باشد.

منبع:آریا

درباره نویسنده