س٫ اردیبهشت ۴ام, ۱۴۰۳

طرح توسعه حرم امام حسین‌(ع) به مرحله کاشی‌کاری رسید

رئیس‌ستاد توسعه و باز‌سازی عتبات کربلا از آغاز عملیات کاشی‌کاری، آئینه‌کاری و اجرای نما در صحن حضرت زینب (س) خبر داد.

به نقل از روابط عمومی ستاد توسعه و باز‌سازی عتبات عالیات، محمدرضا بنی‌اسدی‌راد گفت: با همت هنرمندان و استادکاران ایرانی، عملیات نازک‌کاری و اجرای کاشی‌کاری‌ها، آئینه‌کاری‌ها و طاق‌نما‌ها در فاز نخست از طرح توسعه حرم مطهر امام حسین‌(ع) مزین به‌نام صحن حضرت زینب (س) آغاز شد.
وی با بیان اینکه تمامی طرح‌ها و نقوش با نظارت و مشورت هیئت مهندسی آستان مقدس حسینی انتخاب و اجرا می‌شود، افزود: استادکاران ایرانی ابتدا یک نمونه از هنر معماری ایرانی و اسلامی مانند کاشی‌کاری، طاق‌نما یا نازک‌کاری شبستان را اجرا می‌کنند، سپس هیئت مهندسی آستان مقدس حسینی و شخص شیخ عبدالمهدی کربلایی تولیت عتبه حسینی(ع) درباره آن نظر می‌دهند و در نهایت با تایید عتبه، طرح اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه بزودی عملیات سنگ‌کاری و کاشی‌کاری نیز آغاز می‌شود گفت: به‌تازگی تولیت آستان مقدس حسینی از نماکاری شبستان زیرزمینی صحن حضرت زینب (س) در بخش باب‌القبله بازدید و نظرات خود درباره طرح و نقوش را ارائه کرد.
رئیس ‌ستاد توسعه و باز‌سازی عتبات کربلا با بیان اینکه دو فاز توسعه حرم، همزمان در حال اجراست، افزود: هم اکنون حدود ۶۰۰ مهندس، کارگر و استادکار ایرانی در بخش‌های مختلف صحن حضرت زینب (س) و صحن امام حسن مجتبی‌(ع) مشغول فعالیت هستند.
بنی‌اسدی‌راد با بیان اینکه فاز نخست از طرح جامع توسعه حرم حسینی به مرحله نما و نازک‌کاری رسیده است افزود: این فاز در محدوده بین خیابان باب‌القبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که بر اساس شواهد تاریخی، همان مکان واقعه عاشوراست.
وی افزود: فضا‌های زیارتی صحن حضرت زینب (س) شامل شبستان‏‌های رو سطحی و زیر سطحی به همراه مجموعه‌های خدماتی است که حدود ۴۵ هزار متر مربع را شامل می‏‌شود.
وی گفت: فضا‌های غیر زیارتی نیز با مساحتی حدود ۱۱۸ هزار مترمربع شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل است. به گفته بنی‌اسدی‌راد؛ امکانات خدماتی و رفاهی مناسبی برای زائران مانند ۸۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۱۲۰ چشمه دوش در صحن حضرت زینب (س) پیش‌بینی شده است.
وی درباره فاز دوم طرح توسعه مزین به‌نام صحن امام حسن‌(ع) که در مرحله اجرای دیوار آب‌بند است، گفت: این طرح با زیربنای ۱۰۰ هزارمترمربع در دو طبقه در زیرزمین احداث می‌شود که شامل فضای زیارتی، خدماتی و اداری است.
به گفته وی، پیش‌بینی و احداث ۶۰۰ چشمه سرویس بهداشتی، مسیر ویژه تردد دسته‌های عزاداری به ویژه دسته عزاداری طویریج، بخش ویژه گمشدگان و ارتباط و اتصال صحن امام حسن با صحن حضرت زینب (س) از دیگر ویژگی‌های فاز دوم طرح توسعه حرم حسینی است.

کیهان

درباره نویسنده