طرح برگزیده بنای شاخص توسعه بندر شهید ذاکری قشم انتخاب شد

به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل منطقه آزاد قشم، نورالله کرمی با اعلام این خبر عنوان داشت: ساختمان و محوطه جدید پایانه مسافری دریایی شهید ذاکری باهدف ایجاد یک بنای شاخص در دروازه ورودی اصلی به شهر قشم بااعتباری بالغ‌بر یک هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال  طراحی و ساخته خواهد شد.

وی به دستور اکید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم مبنی بر لزوم ارتقا فضاهای ورودی و گردشگری جزیره اشاره کرد و افزود: بندر شهید ذاکری به‌عنوان یکی از پرترددترین مبادی ورودی قشم، یکی از شاخصه‌های ارزیابی منطقه آزاد قشم است که ارتقا خدمات در آن حاکی از درجه اهمیتی است که این سازمان برای ساکنان، گردشگران و مسافران قائل بوده و  خواهان ارایه خدمات با بالاترین سطح استاندارد به استفاده‌کنندگان می‌باشد.

به گفته کرمی، ساختمان این بندر با بهره‌گیری از درون‌مایه‌های تاریخی و مرتبط با عملکرد پایانه مسافری، استفاده از چوب و فرم خاص دیوارهای جانبی، یادآور بدنه چوبی لنج ها و شناورهای سنتی خلیج‌فارس است که تاریخی کهن در این منطقه دارد. استفاده از الگوی از الگوهای بومی و کهن بناهای ایرانی و منطقه در ساخت محوطه بندر مذکور، از دیگر پایه‌های شکل‌گیری ایده طرح بوده است.

سرپرست مدیریت شهرسازی و معماری سازمان منطقه آزاد قشم ادامه  داد:  این طرح در زمینی به مساحت ۸۷ هزار و ۴۰۹ مترمربع به اجرا درمی‌آید و مساحت زیربنای پایانه مسافری آن  9 هزار و ۹۰۰ مترمربع پیش‌بینی‌شده است.

 وی با اشاره به کاربری‌های سایت این بندر گفت: پارک عمومی شامل کافه‌ها و فروشگاه‌های محلی و غرفه‌های صنایع‌دستی و بومی، محل بازی کودکان،  پارک ساحل، سکوی نظاره در دو سمت بنا در لبه ساحلی و درروی بام باغ و پارکینگی با ظرفیت ۳۶۲ خودرو از امکانات پیش‌بینی‌شده در این بندر مسافری می‌باشد.

کرمی اضافه کرد: کاربری‌های بنای اصلی نیز شامل؛ پایانه اصلی( سالن ورودی اصلی و فضاهای باز انتظار)، گیشه‌های فروش بلیت، دفاتر اداری، بخش‌های امنیتی و گمرکی، فروشگاه‌های کوچک باز، کافه‌ها، فضاهای خدماتی و پشتیبانی، نمازخانه و سرویس‌های بهداشتی می‌شود.

 سرپرست مدیریت شهرسازی و معماری سازمان منطقه آزاد قشم همچنین، ظرفیت خدمات‌دهی این پروژه در روزهای عادی را دو هزار و ۵۰۰ نفر و در روزهای اوج ورود گردشگر، ۱۵ هزار نفر عنوان کرد و افزود:  این اسکله ظرفیت پهلوگیری ۱۰ شناور در کنار پنج پانتون را داشته و افزون بر آن چهار شناور را در طرح توسعه، پشتیبانی خواهد کرد.

 

منبع:شمانیوز

درباره نویسنده