پ٫ اسفند ۱۰ام, ۱۴۰۲

طراحی محوطه سبز برای ویلا

فضای سبز یک المان‌ مهم برای ویلا تلقی می‌شود. برای آنکه بین ساختمان مسکونی ویلا و فضای سبز آن ارتباط و هماهنگی جالبی برقرار شود باید یک سری اصول و استاندارد را رعایت کرد.

قطعا اگر اطلاعات یا دانش خاصی در زمینه اصول و استانداردهای طراحی فضای سبز نداشته باشید، باز هم می‌توانید تعدادی درخت و بوته گل در حیاط ویلای خود بکارید و آن را سر و سامان دهید.

وحدت در طراحی

چشم انداز ویلای شما باید سبک و معماری خانه را نشان دهد. به طور کلی باید بگوییم وحدت در فضای سبز نشان دهنده تکرار و ثبات یک طرح است. تکرار عناصری مانند گیاهان و وسایل تزئینی در فضای سبز باعث به وجود آمدن حس وحدت در طراحی می‌شود.

علاوه بر این قرار دادن عناصر گوناگون در یک فضای سبز در کنار یکدیگر برای ایجاد یک واحد یا مضمون مشترک به شکل گیری وحدت کمک می‌کند.

متعادل کردن فضا

در طراحی فضای سبز ویلا دو نوع تعادل وجود دارد:

  1. تعادل متقارن
  2. تعادل نامتقارن

در تعادل متقارن، دو طرف چشم انداز فضای سبز یکسان هستند در صورتی که در تعادل نامتقارن، ترکیب چشم انداز فضای سبز با استفاده از عناصر و اشیا مختلف متعادل می‌شود.

کنتراست و هارمونی عناصر

کنتراست در طراحی فضای سبز ویلا در شمال کمک می‌کند عناصر خاصی در طراحی شما برجسته شوند.

هارمونی به عناصر موجود در یک چشم انداز فضای سبز ویلا کمک می‌کند تا یکپارچه به نظر برسند و با یکدیگر هماهنگ باشند.

طبق این اصل از طراحی، هنگامی که عناصر متضاد در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند توجه بیننده را به بیشتر به خود جلب می‌کنند و باعث متفاوت دیده شدن فضا می‌شوند.

توجه به رنگ‌ها

رنگ می‌تواند ابعاد زندگی واقعی را به فضای سبز ویلای شما منتقل کند.

بر طبق این اصل از طراحی فضای سبز ویلا باید توجه داشت که رنگ‌های گرم به طرف شما در حال حرکتند و شما را به خود جذب می‌کنند در صورتی که رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز این طور به نظر می‌آید که از شما دور می‌شوند.

تغییرات تدریجی

تغییرات تدریجی از اصول مهم در طراحی فضاهای سبز در ویلا‌ها محسوب می‌شوند. تغییرات تدریجی که از آن به عنوان گذر هم یاد می‌شود در واقع فقط یک تغییر تدریجی و آرام آرام است. گذر در یک طرح از فضای سبز با تغییر تدریجی اندازه گیاه یا شدت رنگ نشان داده می‌شود. علاوه بر این، گذر را می‌توان در بافت، شکل شاخ و برگ و اندازه عناصر مختلف پیاده کرد.

تهیه نقشه و طرح اولیه

پس از آن که زمین و فاکتورهایی که به آن‌ها اشاره شد، مورد بررسی قرار گرفتند طراح با استفاده از نقشه دقیق زمین اقدام به طراحی یک طرح اولیه از فضای سبز ویلا می‌کند.

در این طرح و نقشه اولیه باید اصول مهم طراحی فضای سبز ویلا مانند راه‌های دسترسی و پراکندگی گل‌ها و گیاهان و نوع فضای سبز مورد استفاده مورد توجه قرار بگیرند.

طراح در طرح اولیه خود باید تا جایی که امکان دارد، نوع گیاهان و گل‌های مورد استفاده را مشخص کند تا بعدها در اثر چینش نادرست آن‌ها نقصی در پروژه به وجود نیاید.

نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که در انتخاب گیاهان باید به شرایط آب و هوایی منطقه حتما توجه کرد.

چینش گیاهان به خصوص آن‌هایی که سایه‌دار هستند، موضوعی مهم است و عدم دقت به آن می‌تواند در رشد فضای سبز در سایر بخش‌ها اختلال ایجاد کند.

از آلاچیق استفاده کنید

وجود یک آلاچیق برای در امان ماندن از نور شدید آفتاب و باد و باران ضروری است. برای نصب آلاچیق به یاد داشته باشید ابعاد فضا اهمیتی ندارد.

استفاده از حوضچه آب و نهرهای مصنوعی

استفاده از جریان آب حتی به روش مصنوعی کار سخت و پرهزینه‌ای نیست. آب می‌تواند بر تمامی فضای سبز ویلا تاثیر داشته و حس خوشایندی به فضا ببخشد.

به مسیرهای تردد دقت کنید

در طراحی مسیر عبور و رفت و آمد افراد، به تنوع توجه کنید. برای مسیرهای تردد از مصالح مختلفی مانند چوب و سنگ استفاده کنید. پیچ و خم دادن متعادل به مسیر به خاص‌تر شدن فضای سبز ویلا کمک شایانی می‌کند.

 

درباره نویسنده