پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

طراحی داخلی سبک خاورمیانه

کشورهای خاورمیانه، آسیای مرکزی و هند، تاریخ و فرهنگ غنی دارند و معماری‌ها و طراحی‌های شگفت انگیز آن‌ها، زبان زد خاص و عام است.
مذاهب مختلفی در خاورمیانه رشد و نمو کرده‌اند، اسلام، بودائیسم و هندوئیسم و مذاهب دیگر بر معماری و طراحی مردم این منطقه تأثیر گذاشته اند.
طراحی دکوراسیون داخلیبه سبک خاورمیانه نیز با پیچیدگی و ظرافت و زیبایی هنر این منطقه از دنیا پیوند خورده است.

در خانه های خاورمیانه ای، آنچه که بسیار جلب نظر می کند، رنگ ها و نقش و نگارهای زیبا است. معمولا آنچه از تلفیق هنرهای سنتی و بومی و وسایل لوکس در این فضاها ایجاد می شود واقعا زیبا و بی نظیر است. برای استفاده از ظرافت های دکوراسیون کشورهای خاورمیانه نیاز به آشنایی به فرهنگ و رسوم این مناطق داریم.فرهنگی که مملو از رنگ های روشن، پارچه ها و الیاف طبیعی، کنده کاری های چوبی، وسایل های دکوری سنتی و صنایع دستی است.

 

ایده های طراحی داخلی خاورمیانه و آسیای میانه از جمله طرح های هندسی، بافت ها و پارچه های متنوع و فرش های دستبافت جذابیت چشمگیری را به اتاق های خانه می دهد.
کوسن ها در دکوراسیون به سبک خاورمیانه معمولا نقش پر رنگی دارند و به خانه رنگ و انرژی می بخشند. به راحتی می توان از این کوسن ها با طرح ها و الگو های هندسی در دکوراسیون مدرن و درکنار انواع مبل راحتی نیز استفاده کرد.
اگر رنگ های شاد و تند پارچه های این منطقه با پارچه های مخملی و تیفانی ترکیب شوند به خانه های مدرن روح و جلای خاصی را می دهند و فضای دلپذیری را ایجاد می کنند.

در دکوراسیون های خاورمیانه و آسیایی از طرح های هندسی و در کنار آن نورپردازی هایی به سبک شرقی زیاد استفاده می شود.
استفاده از صنایع دستی و سنتی در طرح های داخلی که هر کدام از آن ها نشانی از طرح ها و الگو هایی مختلف هندسی است، ارزش معنوی و مادی بسیاری دارند.
در دکوراسیون های داخلی خاورمیانه از منبت کاری، معرق کاری و آینه های که با تزیینات چوبی طراحی شده اند درسالن ها زیاد استفاده می شود و در اتاق خواب ها از اباژور های با طرح ها و رنگ های مختلف استفاده می کنند.
صنایع دستی زرق و برق هایی جذابی را، در دکوراسیون های داخلی خاورمیانه و آسیای مرکزی به وجود می آورد.

یکی از ویژگی های بارز دکوراسیون به سبک خاورمیانه استفاده از رنگ های شاد و پر انرژی است!
این رنگ ها شامل موارد زیر می شوند :
 
     قرمز
    نارنجی
     سبز
     آبی 
    آبی فیروزه ای
    آجری « ترکیب رنگ قرمز و نارنجی » .
 
 
استفاده از این رنگ ها گرما و احساس آرامش را در خانه ایجاد می کنند.شما می توانید با کمک رنگ آمیزی های خاورمیانه در دکوراسیون مدرن انرژی و شادی به خانه ی خود وارد کنید.
استفاده از مبلمان در این سبک از طراحی بسیار خاص و متفاوت است. استفاده از چوب های بسیار بادوام و منبت کاری شده در مبلمان به این سبک، زیبایی ویژه ای به طراحی خاورمیانه ای بخشیده است.
مبل ها و تخت ها در این سبک با کوسن هایی به رنگ، طرح و سایزهای مختلفی تزئین می شوند.
مبلمان های خاورمیانه و آسیای میانه دسته ها و تاج مبل های کنده کاری شده دارند.
میزهای عسلی گرد کوتاه، پوف ها، صندلی های ساده با کوسن های مختلف، از جمله مبلمان مورد استفاده در این سبک است.
از متداول ترین مواد اولیه ای که در طراحی داخلی و دکوراسیون خاورمیانه ای از آن استفاده می شود، می توان به چوب درخت ساج، سرامیک و آهن های کار شده، صدف، نقره، برنج، مس و فلزهایی با روکش طلا اشاره کرد.
میناکاری، منبت کاری، آهنگری، مهر زنی، بافت، حکاکی و خاتم کاری هم از جمله تکنیک هایی است که برای ساخت انواع مبلمان به سبک خاورمیانه ای به کار گرفته می شود.
 
فاطمه نصرتی

درباره نویسنده