ش٫ فروردین ۲۵ام, ۱۴۰۳

شکوه معماری اسلامی در سه مسجد اروپایی

مجله اینترنتی سیدتی نت در مطلبی به بررسی شکوه و زیبایی معماری اسلامی در سه مسجد بزرگ اروپایی در شهرهای کلن، زاگرب و استراسبورگ پرداخته است.

مسجد جامع کُلن
مسجد جامع کلن، بزرگترین مسجد در کشور آلمان محسوب می‌شود. مهندسی این مسجد از شکل جوانه گندم الهام گرفته شده است اما دیوارهای آن شیشه‌ای است و نمادی از گشایش به روی مردم است.

معماری ساختمان این مسجد، شامل فضاهای باز و ترکیبی از معماری شرقی و معاصر است بدون اینکه در مورد استفاده از کتیبه‌های عربی در سقف آن، غفلتی انجام شده باشد. شبستان این مسجد نیز گنجایش ۱۲۰۰ نمازگزار را دارد.

مسجد مرکز اسلامی زاگرب

این مسجد در کشور صربستان واقع شده است و به وسیله یکی از اساتید دانشگاه سارایوو در بوسنی وهرزگوین ساخته شد. در طراحی این مسجد، میرزا جولوس که مهندس معمار در سارایوو بود نیز مشارکت داشت و یکی از خوشنویسان بوسنی به نام «کواچویچ» نیز در آن زمان، در زیباسازی این بنا نقش مهمی ایفا کرد.

ساخت این مسجد در سال ۱۹۱۲ میلادی آغاز شد، اما پس از مهاجرت شمار زیادی از مسلمانان به زاگرب و ایجاد کشورهای صربستان و کرواسی و اسلوونی، این مجتمع دینی اسلامی در سال ۱۹۲۲ تأسیس شد.

هنرهای تجسمی به کار رفته در مسجد از سال ۱۹۳۸ میلادی تغییر پیدا کرد و سه مناره به مسجد اضافه شد و سپس با تصمیم مقامات شهر زاگرب، این مسجد به محل کنونی ساختمان مرکز اسلامی در محله ترستیک نقل مکان پیدا کرد.

در آن زمان مهندسان معماری مقیم سارایوو مجتمع بزرگی به مساحت ۱۰ هزار متر مربع ساختند که شامل سه بخش بود؛ یک مسجد به همراه مناره‌ای به ارتفاع یک متر، یک مدرسه دینی اسلامی و یک کتابخانه. چند سالن اجتماعات و یک ساختمان اداری به همراه امکانات رفاهی دیگر از جمله اجزاء این مجتمع بزرگ اسلامی محسوب می‌شود.
با وجود اینکه طراحی‌های داخلی و خارجی این مجتمع روش معماری سنتی را حفظ کرده است؛ اما مهندسی این ساختمان با گرایشات معماری جدید همسو و هماهنگ است.

مسجد بزرگ استراسبورگ

 

این مسجد در ساحل رودخانه «ایل» در منطقه هریتز واقع در جنوب گراندی ایل قرار دارد. مسجد استراسبورگ فرانسه در سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی افتتاح شد و شمار زیادی از مردم این شهر برای بازدید از معماری خیره کننده آن به این محل هجوم آورده بودند.

معماری این مسجد به گونه‌ای است که هیچ ستونی در آن به کار نرفته است و در آن از کابل‌های معلق که به ستون‌های خارجی متصل است، استفاده شده است. این روش معماری منحصر به فرد، از تکنولوژی استفاده شده در ساخت پل‌های معلق الهام گرفته شده است.

«سعید عاله» رئیس مسجد بزرگ استراسبورگ درباره شکل ظاهری این مسجد می‌گوید: ظاهر این مسجد شبیه گل سرخی است که به سمت آسمان باز شده است. همراه با ستون‌هایی که بسان گلبرگ‌های این گل سرخ، گنبد را نگه داشته است.

طراحی این مسجد از سوی «پائولو پورتوژسی» طراح و معمار مسجد رم انجام شده است.

شیعه نیوز

درباره نویسنده