ش٫ فروردین ۲۵ام, ۱۴۰۳

شهر ممنوعه بزرگترین مجموعه معماری چوبی

شهر ممنوعه در سال ۱۴۰۶ میلادی به دستور جو دی یکی از امپراطور های سلسله مینگ ساخته شد که لازم به ذکر است ساخت این شهر ممنوعه حدود ۱۴ سال به طول انجامید و معماری این مجموعه بزرگ نشان از هنر و هوش چینی ها می باشد، تمام بنا های شهر ممنوعه از چوب ساخته شده اند و روی دیوار ها نقاشی هایی از اتفاقات مهم و نمادین کشور چین وجود دارد. 
در گذشته فقط خانواده سلطنتی اجازه ورود به این شهر را داشتند به همین علت این مجموعه در میان مردم عادی شهر ممنوعه نام گرفت و امروزه هم به همین نام در دنیا شناخته می شود.
این مجموعه در زمینی مستطیل شکل و مساحتی غالب بر ۷۲ هکتار واقع شده است و دیوار های ۱۰ متری که در اطراف آن وجود دارند از این شهر ممنوعه  محافظت می کنند.
اگر قصد  بازدید از این شهر را دارید باید بدانید شهر ممنوعه بزرگترین مجموعه معماری چوبی جهان می باشد که شامل قصر ها، اتاق ها (حدود ۵ هزار اتاق) و کاخ های بسیاری بوده و سه قصر مشهور و قدیمی چین یعنی قصره تای حه، قصر جون حه و قصر بایو حه را در خود جای داده است.
 
در معماری بی نظیر این شهر ممنوعه به نماد ها و فرهنگ چین توجه بسیاری شده است به طور مثال استفاده از رنگ زرد (نشان مقام امپراطور) برای سقف کاخ ها یا استفاده زیاد از رنگ قرمز (در فرهنگ چینی نشان از شادی و سر زندگی می باشد) در بنا های این شهر که هر کدام بیان گر مفاهیم خاصی هستند همچنین شما هنگام بازدید از شهر ممنوعه خواهید دید که تصاویر زیادی از اژدها بر روی دیوار قصر ها و کاخ های این شهر وجود دارد که علت این امر اعتقاد چینی های باستان به جایگاه ویژه اژدها بوده است.
سلسله های مینگ و چینگ بیش از ۵۵۰ سال در این شهر ممنوعه سکونت داشتند و بر مردم حکومت می کردند. 
در گذشته شهر ممنوعه به دلیل سکونت امپراطور ها در آن حائز اهمیت زیادی بودی و دور تا دور آن خندق هایی با عرض تقریبا ۵۰ متر برای محافظت از شهر حفر شده است.
شهر ممنوعه بزرگترین مجموعه معماری چوبی دارای دو بخش داخلی و خارجی است که بخش داخلی که شامل سه قصر تای حه، جون حه و بایو حه می باشد در گذشته مخصوص برگزاری جشن ها و مراسم خاص بوده است.
 
 

درباره نویسنده