ساکنان بافت‌ تاریخی فرسوده اصفهان «وام مرمت» می‌گیرند

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: ساکنان بافت تاریخی فرسوده این کلانشهر بر اساس مصوبه شرکت بازآفرینی ایران می‌توانند «وام مرمت و مقاوم‌سازی» از بانک‌های عامل دریافت کنند.

سیدمرتضی حسام نژاد روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: وام مرمت و مقاوم‌سازی جزو تسهیلاتی است که امسال نخستین بار به ساکنان بافت‌های تاریخی فرسوده تعلق می‌گیرد.

وی اضافه کرد: مبلغ این وام در کلانشهرهایی مثل اصفهان سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و مراکز استان‌ها سه میلیارد و ۸۰ میلیون ریال با سود ۲۳ درصد و بازپرداخت پنج ساله است.

وی با اشاره به وسعت ۲ هزار هکتاری بافت تاریخی اصفهان ادامه داد: از این رقم حدود ۵۰۰ هکتار جزو بافت فرسوده تاریخی است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان تصریح کرد: وام یاد شده از سوی معاونت راه ‌و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری ایران در بهمن سال گذشته مصوب و ساز و کار دریافت آن نیز به بانک‌ها ابلاغ شد.

وی گفت: شهرداری اصفهان از اواخر سال گذشته با هدف ایجاد و احیای بافت تاریخی اقدام به تصویب لایحه ویژه بافت تاریخی در شورای اسلامی شهر کرد.

حسام‌نژاد گفت: بر اساس این لایحه پلاک‌های مالکیت همجوار بلافصل با بناهای واجد ارزش ثبت شده در فهرست آثار ملی یا بناهای واجد ارزش مصوب در کمیسیون ماده پنح می‌توانند در صورت تهیه طرح معماری متناسب با بنا و بافت تاریخی مجاور، از مزایای ویژه برخوردار شوند.

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان افزود: از مهمترین این مزایا امکان استقرار عملکرد طبق بند(۱۳-۱-۲) دفترچه ضوابط و مقررات ساختمانی طرح بازنگری تفصیلی به فعالیت‌های متناسب با بافت تاریخی در زمینه فرهنگی، صنایع دستی، خدمات گردشگری، کتابخانه و کاربری اداری و تجاری متناسب با بافت تاریخی است.

وی اضافه کرد: همچنین با این مصوبه امکان احیای بناهای تاریخی تخریب شده پیش از سال ۱۳۹۰ طبق مستندات تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فراهم شده است و بناهای احداثی می‌توانند از مزایای اماکن واجد ارزش تاریخی موجود وفق طرح تفصیلی و بسته‌های تشویقی مالی مصوب شورای اسلامی شهر بهره‌مند شوند.

به گزارش ایرنا شهر اصفهان ۲ هزار بافت فرسوده دارد که در ۲۳۷ پهنه‌ و ۹۹ محله شهر قرار دارد که با توجه به مساحت ۲ هزار و۳۸۰ هکتاری پهنه‌های شهر، معادل ۱۲ درصد از مساحت کل این دیار را دربرگرفته است.

حدود یک چهارم جمعیت شهر اصفهان در محدوده مصوب بافت یاد شده ساکن هستند که بیشترین میزان بافت فرسوده در منطقه ۱۴ شهرداری و سپس در مناطق سه، یک، هشت اصفهان قرار دارد.

شهرداری اصفهان تخفیف‌های ۷۰ درصدی در عوارض صدور پروانه ساخت در این بافت‌ها اعطاء می‌کند.

ایرنا

درباره نویسنده


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/barandat/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35