ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

ساخت یک خانه دو طبقه توسط بزرگترین چاپگر ۳ بعدی اروپا

بزرگترین چاپگر سه بعدی اروپا موفق به چاپ یک خانه دو طبقه برای اهداف تحقیقاتی و بررسی امکان معماری چاپ سه بعدی شد.

 طی چند سال اخیر، فناوری معماری چاپ سه بعدی به توانایی تولید مسکن های کم هزینه رسیده است. اکنون یکی دیگر از این پیشرفت های جالب در این حوزه، توسط بزرگترین چاپگر سه بعدی اروپا و شرکت “Kamp C” در آنتورپ بلژیک محقق شده که موفق به چاپ سه بعدی یک خانه دو طبقه شده است.

این پروژه بدون نام تقریباً ۹۰ متر مربع وسعت دارد و اولین خانه چاپ سه بعدی است که ما در دو طبقه می‌بینیم. اگرچه قبلاً یک ساختمان اداری که دو طبقه داشت، گزارش شده بود. 

این کار با استفاده از یک چاپگر “COBOD BOD۲” به ابعاد ۱۰ در ۱۰ در ۱۰ متر انجام شده است و مانند سایر پروژه های چاپ سه بعدی، فرآیند ساخت و سازی شامل پاشش مخلوط مخصوص سیمان مانند و ساختن ساختار اصلی به صورت لایه لایه دارد. سپس کارگران انسانی وارد می شوند و ریزکاری های پایانی مانند تعبیه سقف و پنجره ها را در جای خود انجام می دهند.

این کار طی سه هفته انجام شد، اما شرکت “Kamp C” می گوید این مدت ممکن است در آینده به کوتاهی دو روز برسد.

“ماریجکه آئرتز” مدیر این پروژه توضیح داد: مقاومت این ماده سه برابر بیشتر از آجر سریع ساخت معمولی است و در نتیجه تکنولوژی چاپ استفاده شده، شصت درصد در مواد به کار رفته، زمان و بودجه صرفه جویی می شود.

فضای داخلی این خانه دارای ابعادی مشابه با یک خانه معمول در بلژیک است، اما در اصل برای اهداف تحقیقاتی و بررسی امکان معماری چاپ سه بعدی ساخته شده است. 

این خانه شامل یک سالن ورودی، دو اتاق کنفرانس و یک آشپزخانه است. شرکت سازنده همچنین برخی از راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی مانند گرمایش از کف، پنل های خورشیدی و پمپ حرارتی را نیز به آن اضافه کرده است. 

کسانی که در منطقه آنتورپ هستند و علاقه دارند این پروژه را از نزدیک مشاهده کنند، می توانند در ماه ژوئیه و اوت با هماهنگی از طریق وب سایت Kamp C این کار را انجام دهند.

منبع:ایسنا

درباره نویسنده