مهدی چمران در اولین همایش الزامات، راهکارهای تولید مانع‌زدایی و پشتیبانی مسکن و ساختمان شهر تهران با تبریک و تهنیت ماه شعبان و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم اظهار داشت: آنچنان که نظام از ابعاد مختلف به قله‌های علم و دانش به درجات خوبی رسیده است ولی متأسفانه از لحاظ معماری عقب‌ماندگی‌های زیادی داریم که می‌توانستیم با معماری ایرانی اسلامی در این حوزه هم مثل حوزه‌های دیگر پیشرفت چشمگیری داشته‌ باشیم و با تلاش  و همت مضاعف در این عرصه و جبران عقب‌افتادگی‌های گذشته بتوانیم موفق عمل و پیشرفت کنیم.

مهدی چمران با یادآوری این نکته که در گذشته معماری ایرانی و اسلامی یکی از مشخصه‌هایی بود که موجب شناخته شدن کشورمان در جهان می‌شد، افزود: متاسفانه عدم توجه به این ویژگی در ساخت و سازها باعث شده است در این زمینه عقب‌ماندگی‌هایی داشته باشیم. با نگاهی به معماری شهرها و برخی روستاهایی که ساخت و سازهای جدید در آنها اتفاق افتاده است این عقب‌ماندگی بصری و ساختاری در معماری اصیل ایرانی اسلامی را به وضوح شاهد هستیم که امیدواریم با سعی و کوشش جایگاه واقعی ایران را در زمینه معماری در جهان بازیابیم.

وی با اشاره به اینکه هویت معماری در هویت سیاسی هم تأثیرگذار خواهد بود، افزود: همچنین هویت معماری ما در ایجاد اعتماد به نفس ما در کل مسائل کشور می‌تواند مؤثر و دخیل باشد. همچنین ما در زمینه معماری حرف‌های زیادی داریم، بنابراین نباید در زمینه ساخت مسکن فقط مقلد باشیم.

مهدی چمران با اشاره به اینکه در کشور مشکل مسکن داریم که باید حل شود، افزود: مسکن به این معنا که فقط چهار دیواری باشد، نیست. همانطور که از نامش پیداست مسکن جایی برای تسکین و آرامش روحی، روانی و زیست است که با این هویت ملی و  معماری ایرانی اسلامی ما سازگار بوده است. اگر معماری قدیم خود را ببینیم و وارد این ساختمان‌ها بشویم حس آرامش و آسایش خاصی را به انسان منتقل می‌کنند. نمونه اینگونه معماری‌ها را می‌توان در عالی‌قاپو، کاشان، یزد، کرمان، شیراز، و… به خوبی مشاهده کرد و می‌توان معماری ایرانی اسلامی را با آن حیاط‌های زیبا و دلنشین که داشته‌ایم بازیابیم و  در بخش‌هایی از شهر و کشور مانند اطراف حرم عبدالعظیم حسنی شهرری که به هر دلیلی بلندمرتبه‌سازی را نمی‌توان انجام داد، معماری ایرانی اسلامی را  پیاده‌سازی و اجرا کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پایان با بیان اینکه در بحث مسکن عقب‌ماندگی‌های فراوانی داریم تاکید کرد: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت انقلابی امیدواریم وزارت مسکن و شهرسازی و همه کسانی  که در این امر مهم دخیل هستند بتوانیم با تسهیل‌‌گری درست مشکل مسکن را که تاثیرگذار در معیشت و اقتصاد مردم است، مرتفع و حل کنیم.

برنا