ش٫ فروردین ۲۵ام, ۱۴۰۳

ساخت نمای رومی و نابودی معماری کهن اورامانات

باتوجه به گذشت زمان و ساخت نمای رومی این معماری کهن منطقه کم کم از بین خواهد رفت و شهرهای ماسوله ایی دیگر معماری و زیبایی خود را از دست خواهد داد.

به نقل از هزارماسوله رخت رومی، چند سالی است که بر تن ساختمان‌های شهرهایمان پاوه و اورامانات نشسته است؛ نمایی که از دید کارشناسان آن‌ را فاقد ارزش معماری و جامعه‌شناسان نیز مغایر با فرهنگ ایرانی می‌دانند.

نمای رومی و یونانی که به کلاسیک نیز شناخته می شود، شباهت و کپی برداری از مصالح، جزییات و تناسبات ساختمان‌های دوره کلاسیک یونان و روم باستان یا دوره نئوکلاسیک است. در این نوع نما از سنگ‌های تراورتن، مرمر، گرانیت و برخی مواقع هم از سیمان سفید استفاده می‌شود.

 در سال‌های اخیر شاهد گسترش استفاده از سبک‌های نمای رومی یا یونانی در ساختمان‌سازی شهرهایمان از جمله پاوه و اورامانات هستیم در حالی‌ که این نماها، سنخیتی با اقلیم و جغرافیای شهرمان و کشور ندارند.

هر کشور و منطقه‌ای با توجه به تمدن و شرایط اقلیمی خود دارای سبک‌های معماری است و ایران نیز چهار سبک شاخص معماری دارد اما در سال‌های اخیر با افزایش استفاده از سبک‌های اروپایی مواجه هستیم.

نمای ساختمان های  سنگی و چوبی پاوه و اورامانات در معماری از قدیمی ترین مصالحی که  در ساخت ابنیه و به خصوص خانه سازی مورد استفاده قرار گرفته است با توجه به نوع توپوگرافی و فراونی سنگ و همگن شدن شهر با کوهها نمایی زیبا از خود بجای گذاشته است که از انواع سنگ ساختمانی از نوع طبیعی است در آن بکار رفته است ولی باتوجه به گذشته زمان و ساخت نمای رومی  این معماری کهن منطقه کم کم از بین خواهد رفت  و شهرهای  ماسوله ایی دیگر معماری و زیبایی خود را از دست خواهد داد.

کمی بیشتر فکر کنیم مردم عزیز و مسئولین محترم شهرمان باید بدانند اگر این ساخت و سازها اینطور  ادامه پیدا کند در آینده خیلی چیزهای دیگر را از دست خواهیم داد از جمله فرهنگ و آداب سنن دیرینه نیز به تاریخ خواهد پیوست.

منبع:مرصادنیوز

درباره نویسنده