چ٫ اردیبهشت ۵ام, ۱۴۰۳

زیبایی هنر و معماری شهر جهانی یزد از نگاه گردشگران

هجدهم تیر ماه (۹ ژوئیه ۲۰۲۲) سالروز ثبت جهانی شدن شهر یزد، روزی شد به یادگار در تقویم تاریخ ایران و یزد، چرا که شهری به قدمت تاریخ برای کل جهان ارزش حفظ و نگه‌داری پیدا کرد و به‌میراث جهانی تبدیل شد.

به‌راستی که آب و آفتاب بهانه‌ای است برای خلق عظیم‌ترین شگفتی‌ها؛ شگفتی‌هایی که مهمانان، گردشگران و از همه مهم‌تر ساکنان شهر یزد آن را خوب درک کرده‌اند و از عظمت، زیبایی و شکوه این شهر تاریخی سخن می‌گویند.
گردشگری جوان درباره زیبایی‌های شهر جهانی یزد گفت: با هر ذوق و سلیقه‌ای وارد شهر شویم می‌توانیم از یزد لذت ببریم از نظر معماری، ساباط‌ها، کوچه‌ پس کوچه‌ها، آب‌انبارها و پایاب‌ها حتی از نظر علمی زوایای متعددی از این شهر می‌توان دید.
بانویی ساکن یزد نیز گفت: یزد مجموعه‌ای با دیدنی‌هایی چون آب‌انبارها، بادگیرها، مساجد قدیمی است و نشان‌دهنده اصالت ایرانی، معماری بسیار قوی و تحصیلات بالای مردمان ما در گذشته است.
گردشگری دیگر اظهار کرد: یزد یکی از شهرهای تاریخی است که با توجه به آب و هوا گرمی که دارد توانسته اصالت، بستر بومی و ساختما‌ن‌های قدیمی خود را حفظ کند. 
همچنین گردشگر جوان دیگری گفت، بافت‌سنتی و معماری شهر یزد هم از نظر زیبایی جذاب و هم نیاز مردم شهر را برآورده کرده است؛ مانند سقف‌های گنبدی که متناسب با دیار گرم و خشک یزد ساخته شده است و بدون نیاز به وسیله خنک‌کننده، خنکی خاصی ایجاد می‌کند.
هجدهم تیرماه و اتفاق مهم ثبت جهانی بافت تاریخی یزد در یاد ساکنان این شهر و گردشگرانی که حتی به مدت کوتاه قدم در این شهر گذاشتند، به یادگار می‌ماند.
بدون شک این امر مهم کمک قابل توجهی به حفظ میراث کهن این دیار کویری کرده و پنجره‌ای جدید از زیبایی‌های این شهر را به روی همگان باز کرده که رونق گردشگری و صنایع مربوطه یکی از دست‌آوردهای مهم آن است.
و البته مهم است که ساکنان و مهمانان داخلی و خارجی این زیبایی‌ها را ببینند، لذت ببرند و بیش از گذشته با اصالت، فرهنگ و سبک زندگی ایرانی- اسلامی آشنا شوند.

ایران پرس

درباره نویسنده