چ٫ اردیبهشت ۵ام, ۱۴۰۳

زیباترین مساجد ایران؛شاهکارهای معماری ایرانی و اسلامی

شکوه معماری را می‌توان در ساخت ساختمان مسجدهای قدیمی ایران به چشم دید. نه تنها هنر معماری بلکه هنرهای مختلفی که روی دیوارهای مساجد به کار رفته، هر کدام بر ارزش این بناها افزوده‌اند. در این مطلب چند مسجد قدیمی دیدنی در شهرهای مختلف ایران را به شما معرفی می‌کنیم. 

مسجد نصیرالملک شیراز

مسجدی که تا قبل از آفتاب ظهر، هزار رنگ نور را به داخلش راه می‌دهد. ممکن است با تصویرهای این مسجد بسیار زیبا آشنا باشید. کفپوش شبستان غربی مسجد نصیرالملک فیروزه‌ای است، پنجره‌ها و سقف آن پر از کاشی‌ها و شیشه‌های رنگیست که همین رنگ‌ها نور را در مسجد به رقص در می‌آورد. مسجد نصیرالملک ۱۴۷ سال پیش در محله گود عربان شیراز، توسط حسن معمار و به دستور میرزا حسن‌علی خان نصیرالملک در ملک وی بنا شد. امروزه این مسجد گردشگرهای داخلی و خارجی زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. عکاسی در فضای این مسجد یکی از جاذبه‌های مهم آن به شمار می‌آید. بهتر است از شبستان غربی مسجد بین ساعت ۸ تا ۱۰ صبح بازدید کنید تا رقص نور معروف آن را به چشم خود ببینید.

زیباترین مساجد ایران؛ شاهکارهای معماری ایرانی و اسلامی

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد در گذشته‌های دور، آتشگاهی بود که در دوران ساسانی در این شهر تاریخی بنا شد. به مرور زمان بر پایه آن آتشگاه، سازه مسجد با سبک معماری آذری تکامل یافت. شروع ساخت این مسجد تا تکمیلش، سه دوره مختلف را پشت سر گذاشت. بانی این بنا را علاالدوله آل بویه می‌دانند ولی تکمیل آن به دوره آل مظفر و تیموریان رسید. مناره مسجد جامع یزد از بلندترین مناره‌های جهان یعنی ۵۰ متر است. در این مسجد نور با شیوه جالبی از گچ سفید گنبد و دیوارها بازتاب یافته و روشنایی داخل مسجد را تامین می‌کند. مسجدی که امروز در شهر یزد مشاهده می‌شود، بنایی است که در دوران قاجار تا حدی تغییر شکل یافت. برای دیدن این مسجد در کنار دیگر بناهای تاریخی شهر کهن یزد، به این شهر سفر کنید. یزد همیشه برای گردشگرهایش خاطرات متفاوتی را رقم زده است. شهری که در آن می‌توان با خشت و تاریخ وعده داشت.

مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان

اصفهان مسجدهای مهمی دارد که هر کدام از منظر معماری قابل توجه هستند. در اینجا به معرفی یکی از زیباترین مسجدهای این شهر می‌پردازیم. مسجد شیخ لطف‌الله به دستور شاه عباس در اصفهان بنا شد. شیخ لطف‌الله شخصی بود که به دستور شاه عباس از لبنان به ایران مهاجرت کرد و به شهر اصفهان فرستاده شد. برای او و اهل حرم در میدان نقش جهان اصفهان مسجد و مدرسه‌ای خصوصی ساختند. به دلیل استفاده خصوصی درباریان از این مسجد، این بنا مسجدی بدون صحن و مناره است که با تمام مساجد دوران خودش از این جهت تفاوت دارد. مسجد شیخ لطف‌االه اصفهان ورودی لاجوردی بسیار دلنشینی دارد. وقتی به داخل آن وارد می‌شوید، ظرافت‌هایی را به چشم می‌بینید که می‌توانید اهمیت این بنا را از نظر زیبایی و آرامش درک کنید. در ساعات مختلف روز، به خاطر چرخش نور و شیوه تابیدنش، گنبد مسجد از زوایای مختلف میدان امام به رنگ‌های طوسی، نخودی و صورتی دیده می‌شود. در فضای داخلی مسجد کاشی‌ها نقش طاووسی را رقم زده‌اند که نور بال‌های آن را روی این اثر هنری تکمیل می‌کند. این مسجد نیز مانند بناهای تاریخی دیگر این شهر، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم اصفهان محسوب می‌شود.

مسجد گوهرشاد مشهد

زیباترین مساجد ایران؛ شاهکارهای معماری ایرانی و اسلامی

مسجد گوهرشاد مشهد از مساجد تاریخی معروف ایران است که به دستور شاهرخ یکی از پادشاهان تیموری برای همسرش گوهرشاد، ساخته شد. مسجد گوهرشاد دارای گنبدی به رنگ آبی فیروزه‌ای است که فاصله کمی تا حرم امام رضا دارد. به همین دلیل این مسجد از پر بازدیدترین مساجد ایران به شمار می‌آید. سبک معماری این بنا اسلامی است و زیبایی‌اش در کنار گنبد طلایی امام رضا چند برابر شده است. 

مسجد آقابزرگ کاشان

مسجد آقابزرگ شهر کاشان از مساجد تاریخی دوران صفویه است که حاکم شهر کاشان برای دامادش ساخت تا بتواند به تدریس علوم دینی در آن مشغول شود. این مسجد معماری ساده و زیبایی دارد که برخلاف اغلب آثار مربوط به آن دوران، رنگ‌های کمی در بنای ساختمان به کار برده شده است. در دیوارهای مسجد هنرهای تزیینی قابل توجهی مانند کاشی کاری، مقرنس، یزدی بندی و گره کاری به چشم می‌خورد. در محوطه مسجد حجره‌های مدرسه علمیه ساخته شده‌اند که امکان تحصیل در کنار عبادت را فراهم می‌نمود. نورهای داخل مسجد حوالی غروب آفتاب در خیره‌ کننده ترین شکل خود بر دیوارهای مسجد به رقص در می‌آیند.

این مساجد تنها نمونه‌ای از شاهکارهای معماری ایرانی- اسلامی هستند. قطعا در هر شهر ایران یک مسجد زیبا وجود دارد که بازدید از آن‌ها لذت‌بخش است. شهر تهران به عنوان پایتخت ایران هم مساجد قدیمی و زیبایی در خود جای داده‌ است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مسجد مصلی تهران یا مسجد سپه‌سالار اشاره کرد.

تابناک

درباره نویسنده