زمین‌های بزرگ‎ مقیاس مشهد تهدید و فرصت پیش‌روی شهرند

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: ۲ هزارو ۳۰۰ هکتار زمین بزرگ مقیاس در پهنه شمال شرق مشهد، در عین حال که فرصت ارزنده‌ای پیش روی شهر و مدیریت شهری است، اگر به درستی سامان دهی و تعیین تکلیف نشود، تهدیدی برای مشهد خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، حمید ضمیری با اشاره به نشست اخیر کارگروه شهرسازی شورای اسلامی شهر، تأکید کرد: طرح‌ها باید با رویکرد تعامل حداکثری تهیه شود. زیرا این مهم رویکرد شاخص شورای ششم است. نشست‌های هم اندیشی و تبادل نظر کارشناسی درباره طرح‌های تفصیلی باید به صورت تخصصی‌تر و به منظور دقت بیشتر در جزئیات، در محلات برگزار شود.

وی افزود: ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی، دیگر ثمره تعامل نزدیک مشاوران تهیه طرح‌های تفصیلی با بدنه اجتماعی و ساکنان بومی محلات است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد از شورا‌های اجتماعی محلات خواست که مسائل و نظراتشان درباره طرح‌های تفصیلی را به صورت مکتوب به دفاتر توسعه محله یا شهرداری‌های مناطق ارائه کنند تا پس از بررسی کارشناسی، به مشاور منعکس شود.

ضرورت سامان دهی زمین‌های بزرگ مقیاس

وی تعاملات این چنینی را ارتقادهنده میزان تحقق پذیری طرح‌های تفصیلی و منشأ اثرات خیر بسیاری دانست و گفت: در برخی پهنه‌ها شاهد تهیه طرح‌های تفصیلی بدون توجه به نظرات مردمی هستیم که این غفلت مانع بزرگی سر راه توسعه و ساخت وساز است.

وی تأکید کرد: اگر دستگاه‌های متولی و مدیریت شهری به موقع برای سامان دهی و تفکیک زمین‌ها اقدام کنند، به واسطه این زمین‌ها می‎ توان سرانه‌ها و کاربری‌های خدماتی را تأمین کرد و این ظرفیت در اختیار ساکنان و شهروندان قرار خواهد گرفت.

وی افزود: از طرف دیگر، اگر این تعاملات شکل نگیرد، شاهد تفکیک و ریزدانه شدن زمین‌های بزرگ مقیاس خواهیم بود و چنین فرصت ارزشمندی سوزانده می‌شود. امیدواریم در تعامل سازنده با بزرگ مالکان و توافق بردبرد بتوانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

شهرآرانیوز

درباره نویسنده