رنه گیل‌هوست؛ برنده جایزه معماری لندن شد

«رنه گیل‌هوست» به‌عنوان چهارمین برنده جایزه «معماری آکادمی سلطنتی» انتخاب شد.

این معمار فرانسوی پیشگام در ساخت مسکن اجتماعی برای بازسازی و معماری پروژه‌های مجتمع آپارتمانی ۱۰‌طبقه Le Liégat در شهر ایوری-سور-سن و مجتمع مسکونی La Maladrerie در شهر اوبِرویلیه در کشور فرانسه معروف است.

فرشید موسوی (معمار ایرانی و رئیس هیئت‌داوران) گفت: «دستاوردهای وی فراتر از آن‌چیزی‌ست‌که امروزه به‌عنوان مسکن اجتماعی یا مقرون‌به‌صرفه ساخته می‌شود. آثارش نشان‌دهنده تعهد اجتماعی مستحکم اوست که سخاوت، زیبایی، اکولوژی و فراگیر‌بودن را درکنارهم قرار می‌دهد».

در کنار موسوی؛ فرخ درخشانی (مدیر جایزه معماری آقاخان)، کورنلیا پارکر (هنرمند)، زوئی رایان (کیوریتور و نویسنده بریتانیایی)، پیت سنت‌جان (معمار بریتانیایی) و هشام ماتر (نویسنده و برنده جایزه پولیتزر) نیز در هیئت‌داوران حضور داشتند. آن‌ها از رنه گیل‌هوست به‌دلیل توانایی‌اش در تقویت ارتباطات اجتماعی در محیط‌های شهری و تعهد مادام‌العمرش به توسعه مسکن اجتماعی در حومه پاریس قدردانی کردند.

در بیانیه هیئت‌داوران جایزه آمده: «مجموعه‌آثار گیلهوست، نشانگر علاقه او به تحقق‌بخشی به معماری به‌عنوان یک عمل اجتماعی و فرهنگی‌ست. سازه‌هایش نشانگر اعتقادش به ارتباطات اجتماعی، طراحی منسجم سازه‌ها و محیط‌های شهری؛ اما متنوع است».

هنرآنلاین

درباره نویسنده