ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

رعایت حال معلولان در معماری معابد یونان باستان

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد یونانیان باستان برای رفاه حال مراجعان معلول و میانسال، در ورودی معابد خود رمپ‌های سنگی می‌ساختند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آرت‌نت، یونانیان باستان در بسیاری از جهات از هم عصران خود جلوتر بودند که ظاهرا توجه به نیازهای جامعه معلولان نیز یکی از این موارد است. نتایج یک مطالعه جدید باستان‌شناسی نشان می‌دهد رمپ‌های سنگی موجود در برخی از بناهای مربوط به این دوره، برای رفاه حال معلولان ساخته می‌شدند.

دبی اسنید (Debby Sneed) استاد دوره کلاسیک دانشگاه دولتی کالیفرنیا با مطالعه طیف متنوعی از معابد متعلق به قرن چهارم، دریافت که بناهایی بیشترین رمپ را داشتند از نوع معابدی بودند که نزد عموم با ویژگی شفابخشی شناخته می‌شدند و به همین دلیل بیشتر مراجعان این دست از معابد افراد میانسال یا معلولی بودند که در بالارفتن از پله‌های بلند ورودی مشکل داشتند.

اسنید در بیانیه‌ای گفت: باستان‌شناسان مدتهاست درباره رمپ‌های موجود در معابد یونان می‌دانند اما در بحث و گفت‌وگوهای خود در حوزه معماری یونانی معمولا آن را نادیده می‌گیرند. محتمل‌ترین دلیل معماران یونانی برای ساخت این رمپ‌ها، فراهم کردن امکان دسترسی مراجعان معلول جسمی-حرکتی به این معابد بود.

براساس فرضیه‌های قبلی، از رمپ‌های سنگی معابد برای انتقال حیواناتی که قرار بود قربانی شوند یا حمل مصالح سنگین ساختمانی در زمان ساخت و ساز استفاده می‌شد. اسنید با اذعان به آن که رمپ‌ها می‌توانند کارکردهای متعددی داشته باشند، برای پشتیبانی از فرضیه خود به حضور پررنگ این سازه‌های سنگی در معابد آسکلپیوس ایزد پزشکی و درمان در اساطیر یونان بوستان، اشاره می‌کند.   

این باستان‌شناس در معبد آسکلپیوس واقع در اپیداروس ۱۱ رمپ سنگی پیدا کرد. در مقایسه، معبد زئوس در المپیا که یکی دیگر از معابد پیچیده آن دوره بود، تنها ۲ رمپ داشت.

وی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی گیزمودو گفت: از آن جایی که مراجعین معابد شفابخش بیشتر افرادی با معلولیت‌های دائمی یا موقت، بیماری‌های طولانی و دیگر مشکلات جسمی و روانی بودند، معماران یونانی رمپ‌های سنگی می‌ساختند تا این بناها برای مراجعان اصلیشان قابل دسترس باشد.

به گفته اسنید، اگرچه این پیش‌فرض وجود دارد که افراد ناتوان در جامعه یونان باستان جایی نداشتند اما در بسیاری از اسکلت‌های به جا مانده از آن دوره نشانه‌های ورم مفاصل به چشم می‌خورد و در نقاشی‌ها و مجسمه‌ها آن دوره نیز چهره‌هایی دیده می‌شود که به چوبدستی یا عصا تکیه دارند. حتی هفائستوس یکی از ۱۲ ایزد المپ نشین نیز هنگام راه رفتن می‌لنگید.

منبع:ایرنا

درباره نویسنده