ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

ربات‌ها در معماری جایگزین انسان می‌شوند

استادیار دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت گفت: استفاده گسترده از صنعت رباتیک در آینده به تحولی شگرف در معماری منجر خواهد شد و هزینه‌های عملیات ساختمانی و نیاز به نیروی انسانی را کاهش و در مقابل سرعت، دقت، ایمنی و امنیت را افزایش خواهد داد. 

مرتضی رهبر در پیش‌نشست تخصصی «نقش معماری دیجیتال در معماری آینده» در همایش ملی آینده‌پژوهی در ارتباط با مفاهیم آینده‌پژوهی و معماری دیجیتال گفت: در باب تعریف دیجیتال لازم است که انقلاب‌های بشری ابتدایی نگاهی کرد؛ اولین آن یکجانشینی بشر بود که سبب تغییر در همه ابعاد زندگی شد. دومین انقلاب صنعتی تا سال ۱۹۵۰ بود که بعد از آن به  عصر دیجیتال وارد شدیم که خود آن، در همه ابعاد، انقلابی خرد وکلان است.

وی افزود: امروزه که در عصر فناوری هستیم، قابلیت ساخت یک ساختمان در همه ابعاد توسط ابزار دیجیتالی ممکن است و یکی از ابزارها فب‌لب‌ها هستند که به عنوان آزمایشگاه‌های طراحی و ساخت دیجیتال کاربرد دارند.

رهبر در تعریف فب‌لب‌ها این چنین ادامه داد: فب ‌لب‌ها به کمک افراد خلاق، متخصصان طراحی، مخترعان و صاحبان ایده می‌آیند تا بتوانند دستگاه و ابداعات هوشمندانه و خلاقانه‌ی خود را به ظهور برسانند. فب‌لب‌ها باتوجه به شرایط خاص امروزی مانند استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوآورانه، بر صنایع بزرگ و تولید انبوه، برتری دارند.

 

استادیار دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت، در باب طراحی معماری پارامتریکاذعان کرد: معماری پارامتریک، سبک جدید و تکامل یافته‌ معماری است. فرمی از کمک طراحی رایانه و فناوری که به‌عنوان ابزاری برای طراحی پروژه‌های ویژه است و به طراحان برای بهینه‌سازی و بهبود پروژه‌های‌شان کمک کرده است. 

معماری پارامتریک دارای پارامترهایی برای طراحی طیفی از پروژه‌ها در مقیاس کوچک و مقیاس بزرگ طراحی شهری است. معمار ایتالیایی «لوئیچی مورتی» از اولین معمارانی است که روی معماری پارامتریک با کاربرد ریاضیات برای خلق اشکال جدید کار کرده است. وی در سال ۱۹۵۷ موسسه‌ای برای تحقیقات عملی و ریاضیات کاربردی تأسیس کرد تا به مدل‌سازی پارامتریکی برای فرم جدید با استفاده از نظریه‌های نوین ریاضی در طراحی برسد که مهم‌ترین هدف ایجاد پیچیدگی فضای بیشتر و حفظ خوانایی فضا است. در مدرنیته مبحث احجام مهم بوده و بازی احجام در فضای نور نشانه‌ی معماری آینده است. ریاضی بستر مشترک علم و هنر بوده است.

 

رهبر در بخش آخر صحبت‌های خود در ارتباط با استفاده از ربات‌ها در معماری افزود: دهه‌های آینده استفاده گسترده از صنعت رباتیک در ساخت می‌شود که این موضوع منجر به تحولی شگرف در معماری خواهد شد. روش‌های ساخت به طور کامل دگرگون شده و پروسه‌های ماشینیزه جای روش‌های فعلی را در ساخت خواهد گرفت. هزینه‌های عملیات ساختمانی و نیاز به نیروی انسانی به طرز چشمگیری کاسته می‌شود و در مقابل سرعت، دقت، ایمنی و امنیت افزایش خواهد یافت. درک این نکته که در سال‌های اخیر پروژه‌های بسیاری در دنیا با استفاده از این ربات‌های سازنده ساخته شده‌اند، کمک شایانی به پذیرش بیشتر و بهتر این تکنیک‌ها از سوی مؤسسات آموزشی، استودیوها، آتلیه‌های معماری و حتی سرمایه‌گذاران خواهد کرد.

وی افزود: به هر حال نباید فراموش کرد معماری رباتیک هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد اما در همین مدت کم هویت مستقل خود را به عنوان یک گفتمان جدید در معماری عصر دیجیتال اثبات کرده است. فناوری رباتیک می‌تواند تأثیر زیادی بر روی ساخت سریع، مقرون به صرفه و ایمن در زمینه ساخت و ساز  و پروژه‌های ساختمانی داشته باشد. ربات‌ها می‌توانند میزان کارهای دستی و صدمات را کاهش دهند و کارهای بسیاری مانند ساخت یک خانه آجری یا ساخت یک پل فلزی را به سرعت و با دقت بالا انجام دهند. در واقع پیشرفت ربات‌ها و ماشین‌آلات به ما کمک می‌کند تا کارهای ساختمانی را بهتر، قوی‌تر و اغلب زیست‌پسند و پایدار انجام دهیم. در حال حاضر استودیوهای بسیار در سراسر دنیا بر روی ساخت به وسیله ربات‌ها پژوهش می‌کنند و موارد بسیاری به مرحله ساخت در مقیاس واقعی رسیده‌اند.

پیش‌نشست تخصصی «نقش معماری دیجیتال در معماری آینده» در همایش ملی آینده‌پژوهی، با همکاری معاونت پژوهشی و گروه دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه سوره، با سخنرانی دکتر مرتضی رهبر، استادیار دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت، و با حضور دکتر محمدرضا اکبریان، عضو هیأت علمی دانشگاه سوره، به عنوان دبیر نشست، دوشنبه (۱۹ مهر) به صورت مجازی در سامانه سیباد برگزار شد.

ایرنا

درباره نویسنده